ANASAYFA Sağlık ASKİ'den Ankaralılara su tasarrufu çağrısı!

ASKİ'den Ankaralılara su tasarrufu çağrısı!

ASKİ Genel Müdürlüğü aralık ayının gelmesi ile birlikte vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yaptı. Ankara barajlarındaki doluluk oranlarına ilişkin bir değerlendirme yapan ASKİ, su kullanımı konusunda da vatandaşları bilgilendirdi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
ASKİ'den Ankaralılara su tasarrufu çağrısı!

Başkent Ankara’ya içme ve kullanma suyu sağlayan barajların 30 Kasım 2023 tarihi itibarıyla toplam doluluk oranını açıklayan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Ankaralılara su tasarrufu çağrısında bulundu.   Kentin çevresinde yer alan; Akyar, Çamlıdere, Çubuk 2, Eğrekkaya, Kargalı, Kavşakkaya, Kurtboğazı, Peçenek, Türkşerefli, Uludere ve Kesikköprü Barajları Ankara nüfusuna içme suyu sağlıyor. ASKİ, barajlardaki su miktarını dijital sensörler aracılığıyla anlık takip ederek, resmi internet sitesinde paylaşıyor.

ASKİ yetkilileri, Başkent Ankara’yı besleyen barajlara 30 Kasım 2023 tarihinde 4 milyon 630 bin 513 metreküp su geldiğini, aynı gün kente 1 milyon 440 bin 904 metreküp su verildiğini belirtti. Son yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranı artmış olsa da yetkililer, “Suyumuzu tasarruflu kullanalım” çağrısında bulundu. 

ASKİ’DEN SU TASARRUFU ÇAĞRISI

ASKİ yetkilileri, kısıtlı olan su kaynağının her bir damlasının çok kıymetli olduğunun altını çizdi. ASKİ tarafından yapılan açıklamada “Ankara barajlarının toplam hacmi 1 milyar 585 milyon 393 bin metreküp kadar ancak maalesef barajların tamamı su ile dolu değil. 

30 Kasım 2023’te barajlarımızdaki su miktarı 555 milyon 398 bin metreküp kadar. Geçen yılın aynı tarihinde bu rakam 476 milyon 262 bin metreküptü. Yani geçen yıla nazaran aynı tarihte 79 milyon 136 bin metreküp daha fazla suyumuz var. Öte yandan su tüketimimiz de gittikçe artıyor. 30 Kasım 2023’te Başkente verilen su miktarı 1 milyon 440 bin 904 metreküp. 30 Kasım 2022’de ise bu rakam 1 milyon 289 bin 580 metreküp olarak ölçülmüş” ifadelerine yer verildi.

ANKARA BARAJLARI ANLIK OLARAK EDİLİYOR

ASKİ tarafından yapılan açıklamada kentte son günlerde etkili olan yağışların, barajlardaki doluluk oranlarını arttırdığını ancak tüm dünyada etkili olan küresel kuraklıktan Ankara’ya su sağlayan barajların da etkilendiğini vurgulanırken,  “Bu nedenle lütfen suyumuzu tüketirken her zamankinden daha özenli olalım” ifadelerine yer verildi.

Yetkililer ayrıca vatandaşları bu konuda bilinçlendirmek için sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, Ankara Kent Konseyi ve muhtarlar ile ortak çalışmalar yürütüldüğünü açıkladı. ASKİ ayrıca şeffaflık ilkesi gereğince Ankara’nın şehir şebeke suyu analiz raporlarını da internet sitesinde düzenli şekilde paylaşmaya devam ediyor. Kentin bin 112 noktasından alınan su numuneleri, ASKİ laboratuvarlarında analiz edilerek şehir şebeke suyunu devamlı kontrol altında tutuyor. 

Ankaralıların suyu daha tasarruflu kullanmaları gerektiği kaydedilirken musluk suyunun da kalite standartlarına uygun olduğu vurgulandı. 

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *