Cep telefonu kullanırken dikkat! Fazla kullanımı eklem problemleri oluşturuyor

Cep telefonu kullanırken dikkat edilmesi gereken tehlikelere bir yenisi daha eklendi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aşkın Esen Hastürk, fazla cep telefonu kullanımının eklem ve sinir problemlerine yol açtığını söyledi.

Cep telefonu kullanırken dikkat! Fazla kullanımı eklem problemleri oluşturuyor

Hayatımızın bir parçası olan akıllı cep telefonları günlük hayatı kolaylaştırırken bir o kadar problemleri ve çeşitli hastalıkları beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de telefonları aynı duruş pozisyonlarda tutma sonucu eklem ve sinir hastalıklarını doğurabilmesi oldu. Sağlık Bakanlığı Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aşkın Esen Hastürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gençler ve orta yaş grubunda cep telefonu kullanımın bağımlılık derecesine ulaştığını söyledi.

Hayatı kolaylaştıran akıllı cep telefonlarının insan sağlığında ciddi sıkıntılara yol açtığını belirten Hastürk, "Bunlardan en çok bilinen ve tespit edilen kas iskelet sistemi, eklemler ve sinir dokusu üzerine verdiği harabiyettir. Aynı duruş pozisyonundaki tekrarlayıcı el, bilek ve dirsek hareketlerinin bağımlılık derecesinde devam etmesi, eklem bölgelerinde sertleşme, kireçlenme, iltihaplanmaya bağlı olarak da sinir dokusunda baskıya ve hasara yol açıyor. Ağrı ve uyuşma en çok başvurulan hasta problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır." şeklinde konuştu.

EN ÖNEMLİ TEDAVİ BAĞIMLILIĞI AZALTMAK

Cep telefonlarının aşırı kullanımı sebebiyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunun altını çizen Hastürk, burada en önemli tedavinin bağımlılık derecesini azaltmak olduğunu belirtti.
Ağır vakalar için de cerrahi tedavinin gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Hastürk, şunları söyledi:

"Cep telefonunun özellikle iş veya sosyal ortamda kullanılması beyin fonksiyonları üzerine de etki etmektedir. Birçok araştırma zaten bunu kanıtlamıştır. Özellikle psiko-sosyal dediğimiz stres, gerilim, uykusuzluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı üzerine etkisi nettir. Tabii bunun yanında Alzheimer gibi bazı beyin fonksiyonların etkileyen hastalıklar veya bazı iyi huylu beyin tümörleri üzerine de etkisi halen tartışılmaktadır. Radyofrekans dediğimiz kulaksızlık kullanımın derecesi arttıkça bu tür fonksiyonların özellikle de stres, gerilim, baş ağrısı ve dikkat bozukluğunun toplumda görülme sıklığı da artmaktadır.”

Dr. Hastürk, açıklamasında aşırı cep telefonu kullanımının, özellikle de genç kesimlerde okullarda ve derslerde başarısızlıkla dikkat dağınıklığı, orta ve ileri yaş grubunda ise hafıza problemleri unutkanlığa yol açtığını belirtirken, son yayınlarda ise Alzheimer gibi ciddi nörolojik hastalıklara sebep olduğuna vurgu yaptı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
SONRAKİ HABER