Çocuklarda stres faktörüne dikkat! Gelişimi etkileyebilir

Uzmanlar tarafından yapılan uyarılara göre özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda görülebilen stresin gelişimlerinin kötü yönde etkileyebileceği ifade edildi.

Çocuklarda stres faktörüne dikkat! Gelişimi etkileyebilir

Anne babalar dikkat! Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar için uzmanlar tarafından yapılan son açıklama ile birlikte stres faktörünün çocukları son derece etkileyebileceği öğrenildi. Bu çerçevede Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç.Dr.Ediz Yeşilkaya tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamalarda bu gibi durumlarda nelerin yapılabileceği ve çözüm için hangi yolların izlenebileceği hakkında bilgiler verildi.

ERGENLİK ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARDA STRESE DİKKAT!

Stresin erken ergenlik riskini artırmada rol oynayabileceğini düşündüren kanıtlar her geçen gün artmaktadır. Ancak stres ve erken ergenlik arasındaki ilişki karmaşıktır. Bu alanda birçok çalışma olduğu gibi alandaki araştırmalar hala devam etmektedir.

Dr. Ediz Yeşilkaya tarafından konuya ilişkin,'' Stres, çeşitli mekanizmalar yoluyla ergenlik gelişimini potansiyel olarak etkileyebilir. Stres, kortizol gibi stres hormonlarının salınmasına yol açar. Kortizol üretimini sağlayan sistem (Hipotalamus-hipofiz-adrenal ekseni) ile cinsiyet hormonlarını üreten sistem (Hipotalamus-hipofiz-gonad ekseni) birbiriyle bağlantılıdır. Bu nedenle stres nedeniyle ortaya çıkan kortizol hormon fazlalığı, cinsiyet hormonlarını üreten sistemin (Hipotalamus-hipofiz-gonad ekseni) çalışmasını bozarak, erken ergenlik gelişimini tetikleyebilir.'' şeklinde açıklamalara yer verildi.

Kronik stres yaşayan çocukların erken ergenlik belirtileri gösterme olasılığı daha yüksektir. Bazı çalışmalarda, aile içindeki çatışmalar, erken yaşam sıkıntıları veya sosyoekonomik problemler (yoksulluk, ihmal, istismar vs) gibi kronik strese maruz kalan kızlarda, ergenliğin daha erken yaşlarda başladığı gösterilmiştir. Örneğin, bir çalışmada ebeveyn boşanması gibi stresli olaylar yaşamış kız çocuklarının ergenliğe, yaşıtlarına göre daha erken başlama olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştur.

STRESE KARŞI NE YAPILABİLİR?

Son olarak bu strese karşı nelerin yapılabileceği hakkında ise Doç.Dr.Yeşilkaya,'' Stres ve erken ergenlik arasında potansiyel bir ilişki olduğunu gösteren kanıtlar olsa da, ilgili mekanizmaları tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bir çocuğun ergenlik gelişimi ile ilgili endişeler varsa, kapsamlı bir değerlendirme ve uygun rehberlik için çocuk endokrin uzmanına danışılması önemlidir.'' diye açıklamalarda bulunuldu.

SONRAKİ HABER