Düşük kalorili yapay tatlandırıcı ksilitole dikkat!

Bilim insanları, düşük kalorili yapay tatlandırıcı olan ksilitol hakkında uyarılarda bulundu.

Düşük kalorili yapay tatlandırıcı ksilitole dikkat!

Ksilitol adlı düşük kalorili yapay tatlandırıcı, sağlık açısından büyük bir risk barındırıyor. Ksilitol, kalp krizi ve felce neden olabilir.

Bilim insanları, "ksilitol" isimli düşük kalorili yapay tatlandırıcının, kalp krizi ve felce yol açabileceğini ortaya koydu. "European Heart Journal" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre araştırmacılar, 2004-2011'de kalp rahatsızlığı için tedaviye alınan hastaların 1157 kan örneği ile yüksek kalp rahatsızlığı riski altındaki 2 bin 100 kişinin kan örneklerini inceledi.

Araştırmacılar, sakız ve diş macunu gibi birçok üründe kullanılan yapay tatlandırıcı ksilitolun, kanın daha kolay pıhtılaşmasına neden olabildiğini tespit etti. Araştırmacılar, pıhtıların kalbe ulaşmasıyla kalp krizine, beyne ulaşmasıyla da felce yol açabileceğini belirledi.

OBEZİTE VE DİYABET GİBİ HASTALIĞI BULUNANLAR DİKKAT

Araştırma ekibinden Dr. Stanley Hazen, ksilitolun obezite ve diyabet gibi hastalığı bulunanlara alternatif tatlandırıcı olarak verildiğine dikkat çekti, bunun ölümcül sonuçlar doğurabileceği konusunda uyardı.

Ksilitol için yapılan araştırmanın sonuçlarının eritritol ile benzerliğine işaret eden Hazen, kalp hastalığı riski taşıyanların kanlarında yüksek seviyede ksilitol bulunmasının, bu rahatsızlıklara kapılma tehlikesini iki kat artırdığını ifade etti. Hazen, şekerin glukoz seviyesini yüzde 10-20 artırmasının normal olduğunu belirterek, sağlıklı gönüllülere ksilitol içeren içecek verdiklerinde glukoz seviyelerinin 1000 kat arttığına dikkati çekti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Haziran 2023'te yapay tatlandırıcılardan aspartamı, insanlar için "muhtemel kanserojen" olarak sınıflandırmış, günlük alım miktarı aşılmadığı sürece kullanımının güvenli olduğunu bildirmişti.

Düşük kalorili yapay tatlandırıcı "ksilitol", sağlık açısından tehlikeli olduğu için bu konuda vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
SONRAKİ HABER