ANASAYFA Sağlık Kahve bağımlıları dikkat! Uzmanlardan kafein zararları hakkında açıklama geldi!

Kahve bağımlıları dikkat! Uzmanlardan kafein zararları hakkında açıklama geldi!

Çay ve kahve bağımlıları için uzmanlardan kritik kafein bağımlılığı açıklaması geldi. Dikkat edilmesi gerekenler hakkında açıklama yapıldı.
yazar
Sinem GÜVEN
Kahve bağımlıları dikkat! Uzmanlardan kafein zararları hakkında açıklama geldi!

Pek çok kişide görülen kafein bağımlılığı git gide yaygınlaşmaya başladı. Durum bu şekilde olunca da uzmanlar tarafından kişilere dikkat edilmesi gerekenler hakkında uyarılar yapılmaya başlandı. Son olarak Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen tarafından yapılan açıklamalarda kafein bağımlılığı hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Kafein Nedir ?

Kafein,60’dan fazla bitkide bulunan, beyin ve sinir sistemini uyararak aktivitesini artıran bir uyarıcı alkaloiddir. Kafein ; Kakao ,kola,enerji içeceği,çay çeşitleri ve kahve çeşitlerinde bulunur.

Kafeinin Vücuda Etkileri Nelerdir ?

Doğal bir uyarıcı olan kafein beyni uyararak kişinin zinde kalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra hafızayı güçlendirerek odaklanmayı arttırır. Günde normal bir insan 300 mg'a kadar kafein alabilir. Ayrıca yaşlılarda ve çocuklarda kafein tüketimine dikkat edilmelidir. Çocuklar büyüme çağında oldukları için kafein tüketimi önerilmemektedir. Yaşlılarda kalp problemleri olabildiği için yüksek kafein tüketimi kalp ritmi bozukluğu veya solunum sıkıntısı gibi sorunlara sebebiyet çıkarabilir.

Kafeinin Faydaları ;

Kanda oksijen taşınmasını hızlandırır, hafızayı dinç tutar, baş ağrısına ve migrene iyi gelir,yağ yakımını hızlandırıcı etkileri vardır, konsantrasyonu artırır,
sinirlerin uyarılmasını sağlayarak odaklanmayı arttırır ve enerji verir.

Kafeinin zararları ;

Ülser gastrit ve reflü, uykusuzluk, tansiyon dengesizliği, anksiyete nöbetleri,fiziksel ve ruhsal bozukluklar, baş ağrısı, vitamin ve mineral kaybı, bağlama kapasitesinin yükselmesi, kalsiyum eksikliği, vücuttaki zararlı asitlerin artması ve sürekli sinirlilik hali gibi...

Kafein Bağımlılığı Yoksunluk Belirtileri

Kronik Baş ağrısı, ellerde ve dudaklarda titreme,kalp ritim dengesizliği, dehidrasyon ve tansiyon yükselmesi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *