Kronik hastalığı bulunanlar dikkat! Sıcağa çok fazla maruz kalmayın

Kronik hastalığı bulunan kişilerin yaz sıcaklarında sağlık problemlerinde artış gözlemleniyor.

Kronik hastalığı bulunanlar dikkat! Sıcağa çok fazla maruz kalmayın

Havaların ısınmasıyla beraber kronik hastalığı bulunan kişilerin, aşırı sıcak havada problemleri artıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Köse, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Köse, kronik rahatsızlığı bulunan hastaların sıcağa çok fazla maruz kalmamaları gerektiğini söyledi. Kronik hastalığı bulunan kişilerin, yaz sıcaklarında problemlerinin arttığını dile getiren Köse, "Kronik rahatsızlığı bulunan kişiler, yazın havaların aşırı sıcak olması, hastaların problemlerini artırıyor. Kalp hastalarında kalp krizi riski artıyor. Sıcaklığın yüksek olmasına bağlı olarak, hava kirliliğinin artması, ozon seviyesinin artması, astım ve KOAH gibi hastalıkların alevlenmesi ve solunum problemleri yaşanmasına neden oluyor" dedi.

Kronik hastalığı bulunanlar dikkat! Sıcağa çok fazla maruz kalmayın

AŞIRI SICAĞA DİKKAT

Sıcaklığın etkilerinden bahseden Ali Köse, "Sıcaklık vücutta aşırı sıvı kaybına neden oluyor. Böbrek problemi olanlarda böbrek yetmezliğini alevlendiriyor ve daha kötü böbrek problemlerine yol açıyor. Ayrıca aşırı sıcağı maruz kalmak vücudun kurumasına ve bilincin bulanmasına neden oluyor. Aşırı sıcağa uzun süre maruz kalmak bulantı, kusma, halsizlik, kaslarda kramplar, baş ağrısı, yorgunluğa sebep oluyor. Bilinçte bozulma oluşuyor, bilinç bozulmasına bağlı olarak acil müdahale gerektiren durumlar ortaya çıkabiliyor. Halk dilinde güneş çarpması gibi bir tablo oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Köse, "Kronik hastalar dışında ciltte yanıkların uzun süre güneşe maruz kalması cilt kanserlerine neden olabiliyor. Ciltte döküntülere neden olabiliyor. Psikolojik sorunlar oluşabiliyor" dedi.

Köse, güneş kremi kullanmanın önemine değinerek, saat 12.00 ve 16.00 arasında mümkünse dışarı çıkılmaması konusunda da uyardı.

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER