Sıcak havalarda sıvı alımına da dikkat edilmeli! Kahve yerine ayran tercih edin

Kırşehir İl Sağlık Müdürü Ertan Değirmencioğlu, yaz mevsiminin gelmesiyle hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi sonucu uyarılar yaptı.

Sıcak havalarda sıvı alımına da dikkat edilmeli! Kahve yerine ayran tercih edin

Bunaltıcı yaz sıcaklarının gelmesiyle birlikte uzmanlar sıcak havalarda vatandaşların vücut sağlığını korumasına yönelik uyarılarda bulunuyor. Kırşehir İl Sağlık Müdürü Ertan Değirmencioğlu, yaz sıcaklıklarında nem oranının insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Değirmencioğlu, “Yaz aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve bazı bölgelerde sıcaklıklarla nem oranının da artması sonucu sağlığımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır" ifadelerini kullandı.

Sıcak havalarda sıvı alımına da dikkat edilmeli! Kahve yerine ayran tercih edin

SIVI ALIMLARINDA KAHVE, ÇAY VE GAZLI İÇECEKLERE DİKKAT

Terlemeyle vücut ısısının dengede tutulamayacağını ifade eden Değirmencioğlu şunları söyledi:

"Aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Aşırı kiloluluk; hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

Değirmencioğlu, Sıvı alımında da dikkat edilmesi gereken bazı uyarılar yaptı. Değirmencioğlu’nun uyarıları neticesinde, su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içeceklerin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekerken, Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içeceklerin vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığının unutulmaması gerektiğini belirtti.

SONRAKİ HABER