Su tüketimine dikkat! Su içerken dikkat edilmesi gerekenler!

Aşırı sıcaklar, su tüketim miktarını da etkiliyor. Diyetisyen Büşra Özcan, su tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Su tüketimine dikkat! Su içerken dikkat edilmesi gerekenler!

Sıcak havalar dolayısıyla su tüketiminde bazı değişiklikler yaşanıyor. Diyetisyen Büşra Özcan, su tüketimi ve suyun nasıl içilmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

Diyetisyen Büşra Özcan, kiloya göre su tüketim miktarı tavsiyesinde bulunarak, "Su tüketimi günde kilogram başına 30-35 mililitre olmalı. 50 kilogram birey için 1.5-1.7 litre su tüketimi yeterli” diye konuştu. Aşırı sıcaklıklar vatandaşların bünyesini doğrudan etkiliyor. Bu etkilerden en önemlisi ise fazla sıvı kaybı olarak belirtiliyor. Büşra Özcan, sıvı kaybından vücudu korumak için alınabilecek bazı önlemler hakkında konuştu.

Diyetisyen Özcan, su tüketiminin günde kilogram başına 30-35 mililitre olması gerektiğini söyledi. Suyun nasıl içilmesi gerektiğini ve kilogram başına ne kadar su tüketilmesi hususunda da Diyetisyen Büşra Özcan “Su lıkır lıkır değil, yudum yudum içilmeli. Gün içerisinde susamayı beklemeden su tüketimi sağlanmalı" dedi.

Su tüketimine dikkat! Su içerken dikkat edilmesi gerekenler!

SU TÜKETEMEYENLER İÇİN ÖNERİ

Su tüketemeyenler için suyun içerisine birkaç damla limon suyu veya taze meyve parçacıkları atarak suyun tadını iyileştirmelerini öneriyorum. Su veya maden suyu dışında ev yapımı limonata veya komposto, ayran, yine yaz mevsiminde önereceğim içeceklerden. Ama gazlı içecekler, şekerli içeceklerin tüketimini öneremiyorum. Su tüketimi günde kilogram başına 30-35 mililitre olmalı. Örneğin 50 kilogram birey için 1.5-1.7 litre su tüketimi yeterli" ifadelerini kullandı.

Büşra Özcan, “Sıvı tüketimi aslında sağlığın korunmasında ve vücuttaki su dengesinin sağlanmasında önemli bir konu. Sıcak havalar vücuttan sıvı kaybına sebep oluyor ve dehidrasyon riskini arttırıyor. Dehidrasyon durumunda halsizlik ve baş dönmesi gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında sıvı tüketimini ekstra önem verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin sıvı kaybına neden olabileceğini söyleyen Özcan, bu içecekler tüketiliyorsa sıvı tüketiminin arttırılarak su dengesinin sağlanması gerektiğini anlattı.

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER