ANASAYFA Sağlık Uzman isim açıkladı! Salgın döneminde bu besinler tam bir şifa deposu olacak

Uzman isim açıkladı! Salgın döneminde bu besinler tam bir şifa deposu olacak

Son dönemde hasta sayılarının artmasının ardından uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre 6 kırmızı besinin sağlık açısından tam bir şifa kaynağı olduğu belirtildi.
yazar
Sinem GÜVEN
Uzman isim açıkladı! Salgın döneminde bu besinler tam bir şifa deposu olacak

Özellikle son aylarda başlayan salgının ardından hasta sayısı da günden güne artmaya başladı. Bu hastalıklara bağlı olarak bağışıklık sisteminin düşmesinin üzerine uzmanlardan açıklama geldi. Diyetisyen Betül Serttaş tarafından yapılan son açıklamalarda belli başlı besinlerin tam bir şifa kaynağı olduğundan bahsedildi.

ŞİFA DEPOSU 6 BESİN UZMAN İSİM TARAFINDAN AÇIKLANDI!

Sağlığa faydası olan kırmızı altı şifa deposu besin uzman isim tarafından şu şekilde verildi;

Kırmızı Biber: C vitamini kaynağı olarak toplumumuzda başlıca limon, portakal gibi turunçgiller bilinse de kırmızı biber turunçgillere oranla yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Metabolizmanın canlılık kazanması için kırmızı biberi günlük beslenmemize bolca eklemekte fayda var!

Pancar: Sağlık için faydalı kırmızı besinler listesinde doğal metabolizma dostu pancardan bahsetmemek olmaz. Potasyum, magnezyum, çinko mineralleri ve A ve C vitaminden zengin yapısı sayesine pancar tam bir şifa kürü etkisi taşımakta. Kalorisinin oldukça düşük olması, karaciğere olumlu etkisi ve uzun süre tokluk sağlaması da pancarı günlük beslenmemizin vazgeçilmez besini haline getirmekte.

Kuşburnu: Halk ilacı olarak da bildiğimiz adının hakkını veren kuşburnu, kış aylarının vazgeçilmezi portakal ve mandalinaya fark atıyor. Güçlü C vitamini etkisi sayesinde soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirmekte. Bunun yanı sıra eklem ağrılarını hafifleştirir, damar tıkanıklığı, inflamasyon ve diyabet gibi birçok hastalıktan koruyucudur.

Kırmızı Turp: Kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden olan kırmızı turp bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebiyle güçlü bir antioksidandır. Ayrıca kırmızı turp idrar yolları enfeksiyonundan korunmada ve kabızlığın giderilmesinde etkili bir sebzedir.

Kırmızı Elma: Kan şekeri dengesinin sağlanmasından kan kolestrolü üzerinde olumlu etkisi bulunan kırmızı elma bu listenin en başlıca besinlerinden. Bu etkilerinin yanı sıra kabuklu tüketildiğinde bağırsakların kolaylıkla çalışmasını sağlar, gastritten kaynaklanan mide yanmalarını giderir.

Domates: En güçlü antioksidan bileşenlerinden biri olan likopen domateste yüksek oranda bulunur. Diyetle alınan yüksek likopen içeri kalp damar hastalıklarından korunmada oldukça etkilidir. Pişen domatesin likopen içeriğinin fazla olduğunu bu sebeple az bir yağla domatesin pişirilip yenmesinin daha faydalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Yukarıda verilen besinler her ne kadar şifalı da olsa kişilerin kendi sağlık durumlarına göre besinleri tüketmeye özen göstermelerinin önemli olduğu da ifade edildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Bu Pazar Ankara'da hava nasıl olacak?

Bu Pazar Ankara'da hava nasıl olacak?