ANASAYFA Sağlık Uzman isim uyardı! Bebeklerde reflüye dikkat

Uzman isim uyardı! Bebeklerde reflüye dikkat

Uzmanlar tarafından yapılan son açıklama ile birlikte bebeklerde reflüye dikkat edilmesi gerektiği ifade edildi.
yazar
Sinem GÜVEN
Uzman isim uyardı! Bebeklerde reflüye dikkat

Genellikle bebek reflüsü veya gastroözofageal reflü (GÖR) olarak adlandırılan bebeklerde reflü hastalığı, bebeğin mide içeriğinin yemek borusuna geri aktığı yaygın bir durumdur. Bu durum bazen rahatsızlığa ve süt veya mama tükürmeye neden olabilir. Bebeklerde reflü genellikle gelişimlerinin normal bir parçasıdır ve tipik olarak büyüdükçe kendiliğinden düzelir. Ancak daha şiddetli ve sorunlu hale geldiğinde gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) teşhisi konulabilir.

Konu hakkında Uzman Diyetisyen Didem Yıldız Küçük tarafından yapılan açıklamalar şu şekildeydi;

BEBEKLERDE REFLÜ BELİRTİLERİ!

İşte bebeklerde reflü hakkında bazı önemli noktalar:

Yaygın Belirtiler: Bebek reflüsünün yaygın belirtileri arasında tükürme, kusma, beslenme sırasında veya sonrasında huysuzluk, sırtta kamburlaşma ve beslenme güçlükleri yer alır. Çoğu durumda, bu belirtiler endişe nedeni değildir.

Nedenleri: Bebeklerde reflü, alt özofagus sfinkterinin (mide ve yemek borusunu ayıran bir kas) tam olarak gelişmemiş olması nedeniyle ortaya çıkar. Bu, mide içeriğinin yemek borusuna geri akmasına izin verir. Bebeğin sindirim sistemi olgunlaştıkça genellikle iyileşir.

Pozisyonlama: Bebekleri beslenme sırasında ve sonrasında dik pozisyonda tutmak reflü semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yarı dik veya daha dikey bir pozisyonda beslemek de faydalı olabilir.

Daha Küçük, Daha Sık Beslemeler: Bebeğinizi daha küçük miktarlarda ve daha sık beslemek, midesindeki baskıyı azaltmaya ve reflü olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Gaz Çıkarma: Reflüye katkıda bulunabilecek yutulan havayı serbest bırakmak için her beslenmeden sonra bebeğinizin gazını çıkardığınızdan emin olun.

Koyulaştırılmış Besinler: Bazı durumlarda, reflüyü azaltmaya yardımcı olmak için anne sütünü veya mamayı pirinç gevreği ile koyulaştırmak önerilebilir. Bu sadece bir sağlık uzmanının rehberliğinde yapılmalıdır.

Aşırı Beslemekten Kaçının: Bebeğinizi çok fazla beslemek midesinin aşırı dolmasına neden olabilir ve bu da reflü olasılığını artırır. Dolgunluk belirtilerini izleyin ve bebeğinizi biberonu bitirmeye zorlamaktan kaçının.

Reflüsü olan bebeklerin çoğunun yaşam tarzı ve beslenme ayarlamalarının ötesinde tedavi gerektirmediğini unutmamak önemlidir. Sindirim sistemleri olgunlaştıkça çoğu bebek reflüyü zamanla atlatır.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *