ANASAYFA Sağlık Uzman isim uyardı! Kalp hastalıklarında kilo sorununa karşı dikkat

Uzman isim uyardı! Kalp hastalıklarında kilo sorununa karşı dikkat

Kalp rahatsızlığı yaşayan kişiler için yapılan açıklamalar çerçevesinde kilo sorununa karşı kalp hastalarının dikkatli olması gerektiği ifade edilmiş oldu.
yazar
Sinem GÜVEN
Uzman isim uyardı! Kalp hastalıklarında kilo sorununa karşı dikkat

Özellikle kilo sorunu olan kişiler için uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde kalp hastalarının dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedildi. Konu hakkında Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muharrem Arslandağ tarafından önemli açıklamalara yer verildi. 

KİLO SORUNUNA KARŞI KALP HASTALARI AMAN DİKKAT!

Kilo, kalp hastalığı veya kalple ilgili rahatsızlıkları olan bireyler için önemli bir endişe kaynağı olabilir, ancak tüm kalp hastalarının kilo ile ilgili aynı sorunlarla karşılaşmadığını anlamak önemlidir. Kilonun kalp sağlığı üzerindeki etkisi, spesifik kalp rahatsızlığı, bireyin genel sağlığı ve yaşam tarzı dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir.

İşte kilonun kalp hastaları için önemli olabileceği bazı yollar:

Obezite ve Kalp Hastalığı: Aşırı kilolu veya obez olmak kalp hastalığı gelişimi için bir risk faktörüdür. Özellikle karın çevresindeki aşırı vücut yağı, hepsi kalp hastalığıyla ilişkili olan yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet gibi durumların riskini artırabilir.

Kalp Üzerinde Artan Baskı: Fazla kilo taşımak, vücuda kan pompalamak için daha fazla çalışması gerektiğinden kalbe ek yük getirebilir. Bu durum, kalbin kanı etkili bir şekilde pompalayamadığı kalp yetmezliği gibi durumlara yol açabilir.

Koroner Arter Hastalığı (KAH): Obezite, kalbi besleyen kan damarları plak birikimi nedeniyle daraldığında veya tıkandığında ortaya çıkan koroner arter hastalığı için bir risk faktörüdür. Bu durum kalp krizlerine yol açabilir.

Tedavi Üzerindeki Etkisi: Kilo, kalp hastaları için tedavi seçeneklerini ve sonuçlarını da etkileyebilir. Örneğin, obezite ameliyatı daha zor hale getirebilir ve belirli prosedürlerle ilişkili riskleri artırabilir.

Yaşam Tarzı Faktörleri: Aşırı kilo, kötü beslenme, fiziksel aktivite eksikliği ve sigara kullanımı gibi sağlıksız yaşam tarzı faktörleriyle ilişkilendirilebilir ve bunların tümü kalp sağlığını kötüleştirebilir.

Bununla birlikte, tüm kalp hastalarının aşırı kilolu veya obez olmadığını ve diğer faktörlerin kalp sağlığında önemli bir rol oynayabileceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, kilo vermek karmaşık bir süreç olabilir ve tüm kalp hastaları için tedavinin birincil odak noktası olmayabilir. Kalp hastaları için tedavi yaklaşımı, özel durumları, genel sağlık durumları ve risk faktörleri dikkate alınarak bireyselleştirilmelidir.

Siz veya tanıdığınız biri kalp hastasıysa, kalp sağlığını optimize etmek için kilo ve yaşam tarzı da dahil olmak üzere ilgili tüm faktörleri ele alan kapsamlı bir tedavi planı geliştirmek için sağlık uzmanlarıyla yakın bir şekilde çalışmak çok önemlidir.

Buna göre kişilerin kalp hastalığına karşı kiloya karşı önlemleri almasının önemli olduğu ifade edilmiş oldu.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Başvuru yapanlara Garanti Bankası'ndan faizsiz 20 bin TL nakit avans!

Başvuru yapanlara Garanti Bankası'ndan faizsiz 20 bin TL nakit avans!