ANASAYFA Sağlık Vücutta oluşan ödeme karşı uzmandan açıklama geldi! İşte ödem atmak için izlenecek yollar

Vücutta oluşan ödeme karşı uzmandan açıklama geldi! İşte ödem atmak için izlenecek yollar

Hayat kalitesini son derece düşüren ödem hakkında uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre belirli yollar izlenerek ödem atılımına yardımcı olunabileceği ifade edildi.
yazar
Sinem GÜVEN
Vücutta oluşan ödeme karşı uzmandan açıklama geldi! İşte ödem atmak için izlenecek yollar

Dokularda aşırı sıvı birikmesi ödeme neden olmaktadır. Ödem sonucunda el, kol, bacak ve ayaklarda şişkinlik gözlenmektedir. Kadınlarda regl dönemi, bazı ilaçların kullanımı, kalp veya böbrek gibi bazı kronik hastalıklar vücudumuzda ödeme neden olmaktadır.

ÖDEMDEN KURTULMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLENMELİDİR?

Vücudunda sık sık ödem olmasından şikayetçi olan kişilerin artmasının ardından konu ile ilgili uzman isim tarafından yapılan açıklamalarda ödeme karşı dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde verildi;

1 - Günlük su tüketiminizi arttırın.
2 - Tuz ve tuz içeriği yüksek olan fast food, konserve gıdalar, turşu ve işlenmiş ürünlerin tüketimini sınırlandırın.
3 - Yapılan çalışmalar D vitamini seviyesi düşük bireylerde ödem daha fazla görülmektedir
4 - Gün içerisinde yeterli miktarda protein almaya özen gösterin. Fazla protein alımı vücudunuzda ödeme neden olabilmektedir.
5 - Şekerli yiyeceklerin tüketimi ile vücudumuz suyu tutar. Bu yüzden tüketilen şeker miktarı azaltılmalıdır. Beslenmenizde rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı kompleks karbonhidratları tercih edin.
6 - Sebzelerden koyu yeşil yapraklı sebzeler, meyvelerden kiraz, ananas, kayısı ve kivi diüretik etkiye sahiptir. Diüretik besinler vücuttaki tutulan suyun atımına yardımcıdır. Beslenmenizde bu meyve ve sebzelere yer verin.
7 - Probiyotikten zengin olan yoğurt ve kefiri ara veya ana öğünlerinizde tüketmeye özen gösterin.
8 - Herhangi sağlık probleminiz yoksa yeşil çay, kiraz sapı, mısır püskülü ve adaçayı gibi ödem atıcı bitki çaylarından mutlaka yardım alabilirsiniz.
9 - Magnezyum ve potasyum ödem atmada etkili minerallerdendir. Magnezyum ve potasyumdan zengin besinleri beslenme rutininize ekleyin. Magnezyumdan zengin besinler; fındık, badem, avokado, baklagiller ve tam tahıllar. Potasyumdan zengin besinler; ıspanak, maydanoz, muz, kuru üzüm, kuru erik, avokado ve ay çekirdeği.
10 -Alkollü ve asitli içeceklerden uzak durun.
11- Uykusuz kalmamaya özen gösterin. Uykularınızı düzene sokun.
12 - Düzenli egzersiz yapın ve egzersiz sırasında sıvı kaybı olacağından egzersiz sırasında ve sonrasında yeterli miktarda su tüketmeyi ihmal etmeyin. 

Tüm bunların yanı sıra ödem şikayeti olan kişilerin kendi sağlık durumlarına bağlı olarak yukarıda verilen yolları izleyebileceği ifade edildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
3 Mart 2024 Ankara nöbetçi eczane listesi belli oldu!

3 Mart 2024 Ankara nöbetçi eczane listesi belli oldu!