ANASAYFA Sağlık Yemeklerin vazgeçilmezi kapya biberinin faydaları saymakla bitmiyor!

Yemeklerin vazgeçilmezi kapya biberinin faydaları saymakla bitmiyor!

Hemen hemen her yemekte kullanılan ve faydaları saymakla bitmeyen kapya biberi hakkında yapılan son açıklama ile birlikte yemeklerde kullanılan bu sebzenin faydaları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.
yazar
Sinem GÜVEN
Yemeklerin vazgeçilmezi kapya biberinin faydaları saymakla bitmiyor!

Çoğunlukla verdiği lezzet nedeni ile her yemekte tercih edilen kapya biberi hakkında yapılan açıklamalara göre verdiği lezzetin yanı sıra vücuda olan faydalarının da saymakla bitmediği ifade edildi. Bu çerçevede konuya ilişkin Uzman Diyetisyen Didem Yıldız Küçük tarafından açıklamalara yer verildi.

Kapya biber, orta büyüklükte, kalın duvarlı, tatlı bir biber çeşididir. Kapya biberlerinin özellikle Türkiye mutfağında yaygın olarak kullanıldığı bilinir. Bu biberler, genellikle kırmızı renkte olup, olgunlaştıkça renkleri daha da koyulaşabilir. İnce kabuklu ve lezzetli olan kapya biberleri, özellikle salatalarda, yemeklerde, turşularda ve közlenmiş olarak kullanılarak birçok yemekte tercih edilir.

İŞTE HER DERDE DEVA KAPYA BİBERİNİN SAYMAKLA BİTMEYEN FAYDALARI!

Kapya biberleri, besin değeri yüksek bir sebze olarak çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir. İşte kapya biberlerinin bazı faydaları:

Kapya biberleri, C vitamini, A vitamini, K vitamini, folat ve potasyum gibi vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bu besin öğeleri, bağışıklık sistemini destekleyebilir, kemik sağlığını güçlendirebilir ve birçok biyolojik süreçte görev alabilir. Kapya biberleri, içerdikleri antioksidanlar sayesinde serbest radikallerle savaşabilir ve hücresel hasarı azaltabilir. Bu özellik, yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve kronik hastalıkların riskini düşürebilir. 

Kapya biberleri düşük kalorili bir sebzedir ve aynı zamanda lif bakımından zengindir. Lif, sindirim sağlığını destekler, tokluk hissi sağlar ve kan şekerini düzenler. A vitamini bakımından zengin olan kapya biberleri, göz sağlığı için önemli bir bileşen olan beta-karoten içerir. Beta-karoten, gözdeki retinaya dönüşerek görme fonksiyonlarını destekleyebilir. Kapya biberlerinde bulunan bazı bileşenler, anti-kanser özelliklere sahip olabilir. 

Özellikle, bu sebzede bulunan bazı fitokimyasalların kanser hücrelerinin büyümesini engelleme potansiyeli olduğu belirtilmiştir. Lif içeriği sayesinde, kapya biberleri kan lipid profiline olumlu etkilerde bulunabilir ve kolesterol düzeylerini düzenleyebilir. Kapya biberleri, potasyum içeriği ile kan basıncını düzenleme potansiyeline sahiptir. Düşük sodyum, yüksek potasyum diyeti, kalp sağlığını destekleyebilir.

Bu çerçevede yapılan açıklamalara göre yine de, bireylerin özel sağlık durumlarına ve ihtiyaçlarına göre beslenmelerini düzenlemeleri önemli olduğu ifade edildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Akbank'tan müşterilerine özel büyük kampanya! Koşulsuz 2000 TL hediye edilecek

Akbank'tan müşterilerine özel büyük kampanya! Koşulsuz 2000 TL hediye edilecek