Yüzme eğitimleriyle bebeklerin gelişimleri hızlanıyor

Havuzda yüzmek bebeklere bedenen ve ruhen iyi geliyor. Bebek yüzme eğitmeni Beyza Tuzinoğlu, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Yüzme eğitimleriyle bebeklerin gelişimleri hızlanıyor

Yüzme dersi alan bebeklerin gelişimleri hızlanıyor. Havuzda yüzmek bebeklere bedenen ve ruhen iyi geliyor. Bebek yüzme eğitmeni Beyza Tuzinoğlu, bebeklerde yüzme hakkında konuştu.

Gelişimi normal ilerleyenlerin yanı sıra çeşitli kas hastalıkları görülen bebeklere 2 aylıktan itibaren çeşitli kurslarda yüzme ve dalma eğitimleri veriliyor. Bebeklerin algısal yetenekleri, zeka, denge ve koordinasyonlarına faydası olduğu düşünülen yüzme eğitimleriyle bebeklerin gelişimlerinin hızlandırılması amaçlanıyor.

"SU, HASTA OLAN VEYA OLMAYAN HERKES İÇİN ŞİFALI"

İngiliz Yüzme Federasyonundan lisans sahibi bebek yüzme eğitmeni Beyza Tuzinoğlu, gelişimi sağlıklı olan çocukların dışında özel gereksinimli, nadir hastalığı olan tanısı konmuş veya henüz tanısı konmamış fakat doktor tavsiyesi üzerine gelen bebekler ve çocuklarla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Yüzme eğitimleriyle bebeklerin gelişimleri hızlanıyor

Tuzinoğlu, bebeklerin kaslarını geliştirmenin yanı sıra duyusal, zihinsel ile fiziksel gelişimlerine oyunla ve suda hareket ettirip katkı sağladıklarını anlattı. Tuzinoğlu, "Özel gereksinimli çocukların fizik tedavi ve rehabilitasyonla beraber havuzda aldıkları eğitimle gerçekten çok ciddi adımlar katettiklerini gördük. Bebeklerimiz bezde olduğu için ebeveynlerimiz bizi genellikle doktor tavsiyesi üzerine buluyorlar. Su, hasta olan veya olmayan bütün insanlar için gerçekten şifalı. Özellikle de nadir hastalığı olan çocuklarımız için fizik tedaviyle beraber su ayrılmaz bir bütün. Eğitimlerimizde nadir hastalıkların engelini suyun şifasıyla ortadan kaldırabiliyoruz" diye konuştu.

SU ISISI OLDUKÇA ÖNEMLİ

Bebek yüzme eğitmeni Elif Asena Kılıç ise bebeklere yönelik 2 aylıktan 5 yaşına kadar yüzme eğitimlerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Kılıç, "Özel gereksinimli öğrencilerimiz için havuzlarımızda su ısımız 30-32 derece aralığında değişiyor. Onların su içerisinde rahat hareket edebilmesi ve kaslarının olumlu ilerleyebilmesi için su ısısı oldukça önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Elif Asena Kılıç, eğitimlerde suda yaptıkları hareketlerin çocukların beden gelişimine, fiziksel gelişimine ve denge koordinasyonuna ciddi anlamda destek verdiğini anlattı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
SONRAKİ HABER