Sincan Belediyesinin bataklıktan akıllı parka dönüştürdüğü Sincan Park hizmete açıldı

Sincan Belediyesinin ilçeye yatırımları devam ediyor. Sincan'a bir yeni yatırım daha kazandırılırken açılışının yapılması için gün sayılan Sincan Park, Manga konseri eşliğinde ziyarete açıldı. Sincan Belediyesi, bataklıktan akıllı parka dönüştürülen Sincan Park'ı hizmete açarken parkla ilgili detaylı bilgiler de verildi.

Sincan Belediyesinin bataklıktan akıllı parka dönüştürdüğü Sincan Park hizmete açıldı
Azra KOÇAK Azra KOÇAK

Belediyelerin ilçelere kazandırdığı yatırımlar vatandaşların gündeminde yer alıyor. Ankara'ya kazandırılan yatırımlarla ilgili bilgi sahibi olmak isteyenlerin radarında son günlerde Sincan Park yer alıyordu. Sincan Belediyesi tarafından hizmete açılan Sincan Park, görkemli açılış töreni ile dikkatleri çekti.

Sincan Belediyesi, ıslah edilen bataklık bölgesinde çevre dostu akıllı enerji ve sulama sistemleri kullanılarak 300 bin metrekare alan üzerinde yapımı tamamlanan “Sincan Park”ın kapılarını Ankaralılara açtı. Yenikent Mahallesi'ndeki parkın açılışında düzenlenen programda konuşan Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, parkın yapımının 4 yıl sürdüğünü söyledi.

BATAKLIKTAN AKILLI PARKA DÖNÜŞTÜRÜLEN "SİNCAN PARK" HİZMETE AÇILDI

Bölgenin bataklık olması nedeniyle sineklerin üreme merkezi olduğunu belirten Sincan Belediye Başkanı Ercan, "Hayallerimiz bize bataklığı bir cennet bahçesine dönüştürmeye itti. Burası bir akıllı parktır. Bir düğmeyle bir kişi tüm sulama ve aydınlatma sistemlerini harekete geçirebiliyor.'' dedi. Akıllık sulama sisteminden de bahseden Sincan Belediye Başkanı Ercan ‘’Bu parka normalde aylık 1 ila 1,5 milyon lira su parası gelmesi gerekiyordu. Biz buraya yaptığımız akıllı sulama sistemiyle, suyu heba etmeden tekrar kullanarak suya bir kuruş para ödemeyeceğiz. Akıllı aydınlatma sistemi ile de normalde gelmesi gereken enerji maliyetinin yüzde 25-30'u kadarı gelecek." ifadelerine yer verdi.

Sincan Belediyesinin bataklıktan akıllı parka dönüştürdüğü Sincan Park hizmete açıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Fethan Baykoç da açılışta yaptıkları selamlama konuşmalarında, parkın hayırlı olması temennisinde bulundu ve burayı kente kazandıran Ercan'a teşekkür etti. Açılış etkinlikleri saat 19.00'daki Manga konseriyle devam ederken Sincan Belediye Başkanı Ercan, parka 600'ü meyve, 7 bini yetişkin olmak üzere toplam 20 bin ağaç diktikleri bilgisine de sözlerinde yer verdi.

Sincan Belediyesinin bataklıktan akıllı parka dönüştürdüğü Sincan Park hizmete açıldı - Resim : 2

Türkiye'nin en büyük çocuk oyun alanı olduğundan bahseden Sincan Belediye Başkanı Ercan, ‘’70'e yakın farklı oyun grubu var. İçinde bisiklet, yürüyüş ve fayton yolları var. Biz onları elektrikli fayton ve tren şeklinde kuruyoruz. Basketbol, voleybol, halı saha, tenis kortu yer alıyor. Yani sporun da merkezidir. 300 bin metrekarenin 185 bin metrekaresi yeşil alandan oluşuyor. Etkinlik alanı 8 bin metrekaredir. Burası tapu kaydı olmayan bir bataklık alanıydı.'' dedi. ‘’Buranın ilk önce Hazine ve Milli Emlak adına tescili sağlandı.

Sincan Belediyesinin bataklıktan akıllı parka dönüştürdüğü Sincan Park hizmete açıldı - Resim : 3

Tescilden sonra bize tahsisi için Bakanlığın izin vermesi gerekiyordu. Bu süreçte dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum'un bize çok desteği oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Çok büyük ve külfetli bir işti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerine yer veren Başkan Ercan, açılışta yer alan vatandaşları Manga konserinde doyasıya eğlenmeleri için sahneden indi.

Haberankara.com

SONRAKİ HABER