ANASAYFA Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarihi Ulus bölgesindeki cadde ve sokaklarda ABB'nin yenileme çalışmaları tamamlandı

Tarihi Ulus bölgesindeki cadde ve sokaklarda ABB'nin yenileme çalışmaları tamamlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel değerlerini korumak üzere başlattığı çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Ankara'daki tarihi Ulus bölgesinin bazı cadde ve sokaklarında yürüttüğü yenileme çalışmalarının tamamlayan belediye, kentin çehresinin güzelleşmesin hedefliyor.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Tarihi Ulus bölgesindeki cadde ve sokaklarda ABB'nin yenileme çalışmaları tamamlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), kentin tarihi yapılarının ayağa kaldırılması ve şehrin çehresinin yenilenerek güzelleşmesi için başlattığı çalışmalarını titizlikle yürütüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel değerlerini korumak amacıyla tarihi Ulus bölgesinin bazı caddelerinde yürüttüğü yenileme çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Tabiat Daire Başkanlığınca kentin tarihi ve kültürel değerlerini korumak için Hükümet ve Anafartalar caddeleri ile Susam ve Çam sokaklarında yürütülen kentsel tasarım ve çevre düzenleme projesi tamamlandı.

TARİHİ ULUS BÖLGESİNDEKİ BAZI CADDE VE SOKAKLARDA YENİLEME ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Hacı Bayram Meydanı girişindeki Hükümet Caddesi'nin başkent tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Anafartalar Caddesi'ne yeni bir kimlik kazandırdıklarını aktaran Ödemiş, ‘’İhale bedeli 14 milyon 979 bin lira olan proje kapsamında, kaldırım taşları, kent mobilyaları, aydınlatmalar ve bitki peyzajları yenilendi. 

Ayrıca, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin bilgilenmesi açısından da belirli alanlara İngilizce ve Türkçe hazırlanan panolar yerleştirildi.'' bilgisine yer verdi. 

‘’HACI BAYRAM GİRİŞİNDEKİ HÜKÜMET CADDESİ DÜZENLEMESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK''

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Ödemiş, "Hacı Bayram girişindeki Hükümet Caddesi düzenlemesini gerçekleştirdik. Burası hepimizin bildiği üzerine çok kötüydü, kaldırımlar düzensizdi. Gelen vatandaşlarımızın gerek ibadet sonrasında gerek öncesinde oturup dinlenebilecekleri oturma grupları düzgün alanlar yoktu. Hem tarihi merkezin UNESCO'nun geçici listesine dahil ettiği tarihi merkeze yarışır bir çevre düzenlemesi yapalım hem de burayı ziyarete gelen binlerce hemşerimizin burada rahatlıkla vakit geçirebilecekleri dinlenebilecekleri bir ortam yaratmak istedik.'' dedi.

Malzemeleri özel seçtiklerini ve projeyi özel hazırladıklarından bahseden Ödemiş, ‘’Sit alanı olduğu için projemizi öncelikle Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na onaylattık. Onaya müteakiben de ihale çalışmasını da geçtiğimiz yıl tamamladık. Bu sene de tüm uygulama işlemlerini bitirmiş bulunuyoruz. Ayrıca alana İngilizce-Türkçe bilgilendirme levhalarını da yerleştirdik. Böylece Ankara'nın en önemli kültür turizmi bölgelerinden birisi olan Hacı Bayram girişindeki Hükümet Caddesi'ni de düzenlemiş olduk." ifadelerini kullandı. Ankara'nın gelişmesi ve güzelleşmesi için yapılan çalışmaların da aralıksız olarak devam edeceği ifade edildi. 

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Keçiören Belediyesi engelli ve özel bireylere ata binme deneyimi yaşattı

Keçiören Belediyesi engelli ve özel bireylere ata binme deneyimi yaşattı