ANASAYFA Ankara Keşfet Ankara'nın tarihi burada yatırıyor ne hikayeler barındırıyor! Nostalji rüzgarına hazır olun gezi planınızı hemen ayarlayın

Ankara'nın tarihi burada yatırıyor ne hikayeler barındırıyor! Nostalji rüzgarına hazır olun gezi planınızı hemen ayarlayın

Ankara'nın köklü tarihi ile ilgili bilinmeyenlerin yer almasından dolayı vatandaşlar da gezi rotalarını Ankara'yı keşfetmek üzerine kuruyor. Başkent Ankara'da gezi rotalarına ilişkin bilgi sahibi olunmak istenirken kentte nostalji rüzgarlarının estiği bir adresi daha Haberankara.com okurları için derledik.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Ankara'nın tarihi burada yatırıyor ne hikayeler barındırıyor! Nostalji rüzgarına hazır olun gezi planınızı hemen ayarlayın

Milyonlarca nüfusa ev sahipliği yapan Ankara'yı yakından tanımak ve yeni yerlerini keşfetmek isteyenlerin araştırmaları devam ediyor. Ankara'ya dair gezi rotalarını araştıranlar, hafta sonu nostalji rüzgarı eşliğinde gezi yapmak isterse de ziyaret edebilecekleri pek çok nokta bulunuyor. 

Ankara'da gezilecek yerleri keşfetmek isteyenler araştırmalarına devam ederken Başkent Ankara'da güzellikleri de saymakla bitmiyor. Hafta sonunu Ankara'yı keşfetmeye ayırmak isteyen Haberankara.com okurları için kentteki nostalji rüzgarlarının estiği o adresi derledik.

ANKARA'NIN NOSTALJİ ADRESİ: PİLAVOĞLU HANI

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Atpazarı mevkiinde bulunan tarihi bir han olan Pilavoğlu Hanı'nın  16. ya da 17. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Pilavoğlu Hanı ilk inşa edildiğinde “Ali Han” olarak adlandırılırken aynı zamanda “At Pazarı” olarak da biliniyor. 

Pilavoğlu Hanı, birkaç yıl öncesine kadar geçimini gündelik işlerle karşılayanlar için barınma alanı haline gelmişti. Ancak alanda yapılan çalışmaların ardından yeniden tarh kokmaya başlayan bu adrese kafa dağıtmak ve bir şeyler yudumlayarak yorgunluğunu atmak isteyenler sıklıkla uğramaya başladı.

Tarihi Pilavoğlu Han’ı Ankara'da ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında bulunurken antika dükkanlarını gezmenin keyfine varmak isteyenler bu adreste buluşuyor. Pilavoğlu Hanı, Kale Mahallesi Koyunpazarı Sokak No:72 06250 Altındağ, Ankara adresinde yer alırken her gün saat 08.00 ile 20.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. 

Pilavoğlu Hanı; ahşap hatıllı, kiremit çatılı, klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bir yapıya sahipken buraya gelenler tarihe tanıklık etmeye devam ediyor.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara'da 4 aydır aranan firari cinayet zanlısı yakalandı!

Ankara'da 4 aydır aranan firari cinayet zanlısı yakalandı!