ANASAYFA Ankara VEKAM'da Ankara Miras Kültür Elçileri Programı tanıtıldı!

VEKAM'da Ankara Miras Kültür Elçileri Programı tanıtıldı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihine ışık tutan eserleri yeniden hayata kazandırarak kent turizmini canlandırmak için gerçekleştirilen çalışmaları tanıtmayı sürdürüyor. Belediye bu kez VEKAM'da Ankara Miras Kültür Elçileri Programı'nı tanıttı.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
VEKAM'da Ankara Miras Kültür Elçileri Programı tanıtıldı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Başkent Ankara’nın tanıtımı için çabalarını sürdürüyor. Ankara'nın tarihine ışık tutan eserleri ayağa kaldırmak ve kent turizmini canlandırmak için yapılan çalışmaları duyurmaya devam eden ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Ankara Temsilcisi Mimar Faruk Soydemir, Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) tarafından düzenlenen çalıştaya katıldı.

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş ile ÇEKÜL Ankara Temsilciliği eğitimcilerinden Mimar Faruk Soydemir, Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) tarafından düzenlenen “Kültürel Miras Çalışmaları Çalıştayı IV: Saha, Müze ve Doğal Miras Alanlarında Eğitim Uygulamaları” konulu etkinlikte; Başkentte kültür mirasları üzerinde yürütülen çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

ANKARA MİRAS KÜLTÜR ELÇİLERİ PROGRAMI VEKAM’DA TANITILDI

Kültürel miras konusunda Türkiye’de ve dünyada yapılan örnekleri sunarak bu alanda çalışanlar için yeni fikirlerin oluşmasını ve sürdürülebilir kültürel miras eğitimini desteklemeyi hedefleyen “Kültürel Miras Çalışmaları Çalıştayı IV: Saha, Müze ve Doğal Miras Alanlarında Eğitim Uygulamaları” adlı çalıştayda ABB ve ÇEKÜL tarafından yürütülen “Ankara Miras Kültür Elçileri” programı hakkında bilgiler verildi. ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Ödemiş, ABB tarafından kentin kültür mirasları ile ilgili çalışmaları hakkında katılımcılara bir sunum yaptı.

ihs-7392.jpg

DEZAVANTAJLI KİTLELERE ÖNCELİK TANINIYOR

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Ödemiş yaptığı sunumda “Ankara Miras Kültür Elçileri” programı hakkında şu bilgileri verdi; “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Ankara’da var olan kültürel mirasın tanıtılması amacıyla 8 - 11 yaş aralığında çocuklarımıza yönelik projemiz belediyeler bünyesinde yapılan tek çalışma diyebiliriz.

ihs-7498.jpg

Bu proje iki yıldır devam ediyor ve çok faydasını görüyoruz. Biz özellikle çalışmamızda Ankara’nın tarihi ve kültürel yerlerini görmekte zorlanan dezavantajlı kitlelere yöneliyoruz. Bu çalışmayı yaparken sadece Ankara’da var olan tarihi ve kültürel mirası gezdirmekle kalmayıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Erimtan Müzesi iş birliğiyle çocuklarımızın orada hem eğlendirici hem de eğitici değerleri yaşamasına da imkan tanıyoruz”

ihs-7442.jpg

PROJE KAPSAMINDA BAŞKENTLİ ÇOCUKLAR KÜLTÜR ELÇİSİ OLUYOR

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, ÇEKÜL ile Tohumluk Vakfı iş birliğinde kültür varlıklarının gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması amacıyla düzenlenen “Ankara Miras Kültür Elçileri” programı hakkında detaylı sunumu ise Ankara Temsilcisi Mimar Faruk Soydemir gerçekleştirildi.

ihs-7321.jpg

Ankara Temsilcisi Mimar Soydemir sunumunda program kapsamında, 8 - 11 yaş grubundaki ilkokul öğrencilerine, Ankara’nın Kültürel ve Arkeolojik değerleri, Geleneksel Ankara Evleri, Ankara Kalesi ve sokakları, Çukur Han, Çengel Han , Pilavoğlu Han, Aslanhane Camisi, Roma Tiyatrosu, Roma Yolu, Augtus Tapınağı, Jülien Sütunu, 1. Meclis Binası, 2. Meclis Binası, yerinde gezdirilerek her yönüyle öğrencilere anlatıldığını ve program sonunda çocuklara birer “Kültür Elçisi” sertifikası verildiğini söyledi. Söz konusu programa olan ilgiden de bahsederek sözlerini sonlandırdı.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bir Ankara Hikayesi'ne ev sahipliği yaptı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bir Ankara Hikayesi'ne ev sahipliği yaptı!