Çankaya Belediyesi 100 Yılın Tanığı Cumhuriyet sergisinin açılışını yaptı

Çankaya Belediyesi ve Cumhuriyet Vakfı işbirliğinde Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen "100 Yılın Tanığı: Cumhuriyet" sergisi Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner’in ev sahipliğinde açıldı.

Çankaya Belediyesi 100 Yılın Tanığı Cumhuriyet sergisinin açılışını yaptı

Çankaya Belediyesi, sanatla ilgili çalışmalara destek vermeyi sürdürüyor. Çankaya Belediyesi tarafından yeni bir sergi açılışına imza atılırken detaylar da belli oldu. Çankaya Belediyesi tarafından yapılan bir açıklama ile beraber Cumhuriyet Vakfı işbirliğinde Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen "100 Yılın Tanığı: Cumhuriyet" sergisi Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner’in ev sahipliğinde açıldı.

Çankaya Belediyesi ve Cumhuriyet Vakfı işbirliğinde Cumhuriyet Gazetesinin 100. yılına özel olarak düzenlenen "100 Yılın Tanığı: Cumhuriyet" sergisinin açılışına 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, CHP'nin önceki genel başkanları Murat Karayalçın ve Hikmet Çetin, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Gazeteci-Yazar Alev Coşkun ve Genel Sekreteri Işık Kansu, CHP Genel Başkan Yardımcıları, CHP Meclis Üyeleri, CHP ve İYİ Parti milletvekilleri, CHP il ve ilçe başkanları, CHP’li belediye başkanları, Çankaya Belediyesi CHP’li meclis üyeleri ve başkan yardımcıları, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt, STK temsilcileri ve Cumhuriyet gazetesi ailesinin temsilcileri katıldı.

ZAMAN KAPSÜLÜ NİTELİĞİNDE BİR SERGİ

Küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener'in yaptığı ve Işık Kansu tarafından hazırlanan "100 Yılın Tanığı: Cumhuriyet sergisi" Cumhuriyet'in yayın tarihindeki kilometre taşlarını, toplumsal- siyasal etkisini ve demokratik değerlere olan bağlılığını vurgulamak ve tekrar hatırlatmak için de büyük bir önem taşıyor. Sergi, 27 Mayıs’a kadar görülebilecek.

Çankaya Belediyesi 100 Yılın Tanığı Cumhuriyet sergisinin açılışını yaptı

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, sergi açılışında yaptığı konuşmada “Aydınlanmanın kalesini farklı kılan sadece 100 yıllık köklü bir tarihe sahip olması değil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adını verdiği çok değerli bir basın yayın organı olması ve aynı zamanda 100 yıllık tarihi boyunca hiçbir iktidara diz çökmeden aydınlanma değerlerini savunma misyonundaki en büyük koruyucusu olan patronu olmayan bir gazete olarak bağımsız ve özgür bir gazetecilik örneği göstermesidir.” ifadelerine yer verirken CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise "Cumhuriyet gazetesi hiçbir zaman bir partinin gazetesi olmadı.

Çankaya Belediyesi 100 Yılın Tanığı Cumhuriyet sergisinin açılışını yaptı - Resim : 2

Bu gazetede pek çok çağdaşlarının aksine kamu yayıncılığı ve kamunun haber alma hakkını savunmayı, kamunun üstün çıkarını korumayı ve önce hakikate sonra da kendisinin okuyanlarına karşı sorumlu olduğunu hiçbir zaman unutmadı." sözleri ile sergi açılışını yaptı.

Haberankara.com

SONRAKİ HABER