ABD’de Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı! New York borsası yükselişe geçti

Gözler FED’in akşam açıklayacağı faiz kararına odaklanırken öncesinde duyurulan ABD’deki Mayıs ayı enflasyon verileri de beklentilerin altında gerçekleşti. Bu durum New York borsasına da yansıdı.

ABD’de Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı! New York borsası yükselişe geçti

ABD’deki Mayıs ayı enflasyon verileri sonrası New York borsası yükselişe geçti. ABD'de enflasyonun mayısta beklentilerin altında gerçekleşmesi sonrası New York Borsası ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl birden fazla kez faiz indirimi yapabileceğine dair beklentilerin artmasıyla güne yükselişle başladı.

Açılışta, Dow Jones endeksi 300 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,83 artarak 39.067,34 puana yükseldi

S&P 500 endeksi yüzde 0,81 artışla 5.418,92 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,89 kazançla 17.497,45 puana yükseldi. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri açılışta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed'in faiz kararı öncesinde açıklanan verilerin ABD'de enflasyonun mayısta yavaşladığını göstermesiyle pay piyasaları güne pozitif bir başlangıç yaptı.

TÜFE BEKLENTİLERİN ALTINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Ülkede bugün açıklanan veriler doğrultusunda, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 3,3 ile beklentilerin altında artış gösterdi.

Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti, mayısta Temmuz 2022'den bu yana ilk kez aylık bazda değişim kaydetmedi.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de mayısta aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 3,4 ile beklentilerin altında arttı. Çekirdek enflasyon aylık bazda Ekim 2023, yıllık bazda Nisan 2021'den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

FED’İN BİRÇOK FAİZ İNDİRİMİ OLACAK

Analistler, beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin Fed'in bu yıl birden fazla faiz indirimi yapabileceği yönündeki beklentileri güçlendirdiğini belirtti.

ABD'deki enflasyonist baskıların daha da hafiflediğini gösteren enflasyon verilerinin ardından ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi 10 baz puanın üzerinde düşerek yüzde 4,27 seviyesine geriledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
SONRAKİ HABER