ANASAYFA Dünya Bilim insanları tarih verdi! Yüksek sıcaklıklar kaderimizi belirliyor kütlesel yok oluşlar kapıya dayandı

Bilim insanları tarih verdi! Yüksek sıcaklıklar kaderimizi belirliyor kütlesel yok oluşlar kapıya dayandı

Bristol Üniversitesi uzmanları tarafından bilgisayar üzerinden yapılan simülasyonları ile insanların 'kitlesel bir yok oluşla' karşı karşıya kalacağını ortaya çıkardılar.
yazar
Haber Merkezi
Bilim insanları tarih verdi! Yüksek sıcaklıklar kaderimizi belirliyor kütlesel yok oluşlar kapıya dayandı

Son yıllarda dünyada yaşanan kavurucu sıcaklar, fırtınalar, kasırgalar ve ülkeleri yok eden sel felaketleri Antartika' da ki deniz buzu seviyesinde yaşanan rekor düşüş ile iklim krizi inkar edilemez bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

İNSAN IRKI YOK OLUŞLA KARŞI KARŞIYA

Yapılan araştırmalara göre insan ırkının 250 milyon yıl içinde tükenmesi bekleniyor. Fakat bu hesaplamalar fosil yakıtları ve diğer insan kaynaklı sera gazlarını hesaba katmıyor. Bu sebeple yok oluş tarihimiz muhtemelen daha yakın.

screenshot-4-001.jpg

GELECEK PARLAK GÖRÜNMÜYOR

Dr. Alexander Farnsworth tarafından yapılan çalışmalara göre geleceğimiz pek parlak görünmüyor. Araştırmacılar, karbondioksit seviyelerinin gelecekte mevcut seviyelerin iki katına çıkabileceğini, Dünya'da hala hayatta olan tüm yaşam formlarının 40°C ila 70°C arasındaki sıcaklıklarla başa çıkmak zorunda kalacağını, insanların da diğer birçok türle birlikte vücutlarını soğutamadıkları için yok olacaklarını öne sürüyorlar.

PANGEA'YA GERİ DÖNÜŞ

Araştırmacılara göre 250 milyon yıl sonra kıtalar 'Pangea Ultima' olarak bilinen bir süper kıtayı oluşturmak üzere bir araya gelmiş olacak.

Bilim insanları kıtalarının zamanla birleşip bir araya geleceğini ve bu durumda dünya kuru ve büyük ölçüde yaşanmaz olacağından eminler.

screenshot-3.jpg

FOSİL YAKITLAR HESAPLANMADI

Araştırmaya göre, 2050 yılına kadar küresel sıcaklıklar 1,5 derece artabilir. Bu, günümüzdeki sıcaklıklara kıyasla önemli bir artış anlamına gelir. Artan sıcaklıklar, daha sık ve şiddetli hava olaylarına neden olabilir. Örneğin, daha fazla sıcak hava dalgası, kuraklık, sel ve fırtına görülebilir.

Küresel sıcaklıkların artması, deniz seviyesinin de yükselmesine neden olur. 2050 yılına kadar deniz seviyesinin 10 santimetreye kadar yükselmesi beklenmektedir. Bu, kıyı bölgelerini sular altında bırakabilir ve milyonlarca insanı yerinden edebilir.

screenshot-5.jpg

İklim değişikliği, biyolojik çeşitliliği de tehdit ediyor. Birçok bitki ve hayvan türü, artan sıcaklıklara ve değişen iklim koşullarına uyum sağlayamayabilir. Bu, türlerin neslinin tükenmesine yol açabilir.

Araştırmanın baş yazarı Profesör Benjamin Mills, "Fosil yakıt kullanımına devam edersek bu manzarayı çok daha erken göreceğiz" dedi. Mills, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için küresel çapta bir eylem çağrısında bulundu.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *