Hizbullah Lübnan’ı bombaladı! İsrail’in kuzeyi alevler içerisinde kaldı

Hizbullah’ın Lübnan’a attığı roketler sonucu İsrail’in kuzeyinde yangınlar meydana geldi. Yangınların söndürülmesinde ekipler yetersiz kaldı.

Lübnan, Hizbullah’ın saldırılarıyla sarsılırken, atılan roketler sebebiyle İsrail’in kuzeyinde çok sayıda yangın çıktı. Yangını söndürmek için çalışmalara başlayan ekipler ise yetersiz kalınca takviye istedi.

İsrail resmi televizyon kanalı KAN'ın bilgilerine göre, ülkenin kuzeyinde çıkan yangınların kontrol altına alınması için takviye ekipler talep edildi.

Yediot Ahronot gazesi, kuzeydeki Yukarı Celile'nin Kiryat Shmona bölgesindeki yerleşimlerde süren yangınların kontrol alınması çalışmaları sırasında 6 itfaiye erinin yaralandığını kaydetti.

Kiryat Shmona ve Taberiyye bölgesinde hava sıcaklığının 43 dereceyi geçtiğini aktaran gazete, yalnızca Celile ve Golan (işgal altındaki Suriye) bölgelerinde 15 yangın noktasının varlığının gözlendiğini belirledi.

“İSRAİL’İN CAYDIRICILIĞI DA ONUNLA BİRLİKTE YANIYOR”

Bir diğer yandan ülkedeki ana muhalefet lideri Yair Lapid ise, yangına ilişkin X platformundan yaptığı paylaşımda, "Kuzey tutuşmuş yanıyor, İsrail'in caydırıcılığı da onunla birlikte yanıyor ve Netanyahu hükümetinin hiçbir yönetimi ya da stratejisi yok" ifadelerini kullandı.

Ahronot'a göre, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise yangınlara tepkisini Lübnan'ı tehdit etmeyle gösterdi. Ben-Gvir, yangının kontrol altına alınmayışını iflas şeklinde değerlendirerek, "Tüm Lübnan'ın yanma zamanı gelmiştir" ifadeleriyle Lübnan'ı yakma tehdidinde bulundu.

İsrail merkezli "Ynet" haber sitesi, yangının, Lübnan'daki Hizbullah tarafından pazar günü atılan bir dizi roketin ardından çıktığına vurgu yapmıştı.

Ynet'in bir başka haberinde Yukarı Celil bölgesinde yer alan sıradağlarda çıkan yangına 14 ekibin yanı sıra 6 yangın söndürme uçağıyla müdahale edildiği ve Hizbullah tarafından fırlatılan yeni roketler sebebiyle yangınların tekrarladığına işaret edilmişti.

7 Ekim 2024’ten beri Gazze Şeridi’nde Filistinlilere yönelik saldırılarına devam eden İsrail’in bir yandan da kuzey sınırında Lübnan Hizbullahı ile çatıştığı kaydedildi. Çatışmalarda 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı