ANASAYFA Dünya İsrail'in vurduğu Şifa Hastanesi'ndeki prematüre bebekler tek tek ölüyor

İsrail'in vurduğu Şifa Hastanesi'ndeki prematüre bebekler tek tek ölüyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları her geçen gün artarken binlerce sivilin sığındığı Şifa Hastanesi'de vurulmuştu ve yüzlerce kişi hayatını kaybetmişti. Şimdi ise yeni doğan bebekler ölmeye başlıyor.
yazar
Haber Merkezi
İsrail'in vurduğu Şifa Hastanesi'ndeki prematüre bebekler tek tek ölüyor

İsrail saldırılarından kaçan binlerce sivilin sığındığı, elektrik, gıda ve suyun tükendiği Gazze'nin en büyük sağlık kurumu olan Şifa Hastanesi'nde mahsur kalan ağır hastalar ve yeni doğan bebekler ölmeye başladı.

GAZZE'DE İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR

Binlerce sivilin sığındığı Gazze’nin en büyük hastanesinde İsrail’in saldırıları yoğunlaştırmasıyla çok sayıda sivil hayatını kaybederken faaliyetlerin durmasıyla ağır hastalar ve yeni doğan bebekler ölmeye başladı.

Gazze Şifa Hastanesi Müdürü, “Hastanemizdeki elektrik kesintisi ve hizmetlerin aksamasından dolayı 6’sı bebek toplam 20 kişi hayatını kaybetti” dedi.

410828-0.jpeg

İSRAİL HASTANEDEN DIŞARI CANLI ÇIKANI VURUYOR

Alınan bilgilere göre, binlerce Gazzelinin mahsur kaldığı hastaneden çıkanların İsrail füzelerinin ve keskin nişancıların hedefi olduğu belirtiliyor.

Doktorlar ve hemşireler elektrik, su ve gıdanın tükendiği hastanede prematüre doğan ve çalışamaz hale gelen kuvözlerden çıkarılan bebekleri ve ağır yaralı hastaları hayatta tutmak için büyük bir mücadele veriyor.

Medical Aid for Palestinians isimli sivil toplum örgütünün yaptığı açıklamaya göre ambulanslar hastaneye yaklaşamadığı için bebekler güvenli bir yere nakledilemiyor. İsrail saldırılarına maruz kalındığını kaydeden yetkililer, ateşkes ilan edilmezse tüm bebeklerin yakında öleceğine dikkat çekti.

dunyadan-israile-cig-gibi-tepki-yagdi-daha-kac-cocugun-olmesi-gerekiyor-41203-jsgd7p.jpg

"HASTA ÖLÜMLERİNDE FECİ ARTIŞ VAR"

Şifa Hastanesi yetkilileri de sayıları 40’a yakın bebeklerden bazılarının hayatını kaybettiğini, üç hemşirenin de bombardımanda öldüğünü duyurdu. Hastanedeki altyapının bombardımanda büyük zarar gördüğü kaydedildi.

Hastanenin baş cerrahı Doktor Mervan ebu Sayda, binanın Hamas tarafından kullanıldığı iddiasını reddederek İsrail’in hastaneden tahliyelere yardım ettiği iddiasını da “büyük yalan” olarak niteledi.

Hamas da, kendilerinin Şifa Hastanesi’nin yönetiminde taraf olmadıklarını, karar alma mekanizmasında bulunmadıklarını duyurdu.

gazzedeki-hastane-saldirisi-dunya-basininda-fz6y.jpg

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Şifa Hastanesi’nde durum çok vahim. Hasta ölümlerinde feci oranda artış var. Ne yazık ki hastane artık hastane olarak hizmet veremiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *