Kızılay 10 bin kişi kapasiteli aşeviyle Gazze halkının yaralarını sarıyor

Kızılay, Gazze’nin Refah kentinde yaşanan saldırılar sebebiyle hizmete ara verdiği 10 bin kişi kapasiteli aşevini yeniden açtı.

Kızılay 10 bin kişi kapasiteli aşeviyle Gazze halkının yaralarını sarıyor

ANKARA (İHA) - İsrail’in Gazze Şeridi’nde Filistinlere yönelik saldırıları devam ederken, Filistin halkı, Gazze’nin Refah kentindeki kara saldırılarıyla iyice sarsıldı. Refah’a yapılan kara saldırıları sonrası, Türk Kızılay da hizmetlerine ara vermek zorunda kaldığı 10 bin kişiden oluşan ve sıcak yemeğin çıktığı aşevini yeniden açtı.

Kızılay’ın günlük 10 bin kişilik sıcak yemek kapasiteli aşeviyle Deyr Belah bölgesinde yeniden hizmet vermeye başladığı duyuruldu.

20 GÜN SONRA YENİDEN AÇILDI

Kızılay 10 bin kişi kapasiteli aşeviyle Gazze halkının yaralarını sarıyor

7 Ekim’den bu yana çatışmaların sürdüğü Gazze’deki insani yardım çalışmaları kapsamında günlük sıcak yemek ihtiyacını aşevi aracılığıyla karşılayan Kızılay, İsrail’in kara harekâtı nedeniyle savaş bölgesi ilan edilen Refah’taki aşevi faaliyetlerini 6 Mayıs 2024 itibarıyla durdurmak zorunda kalmıştı.

Refah’taki El Meşru bölgesinde günde 10 bin kişiye sıcak yemek dağıtan Kızılay’ın aşevi, yaklaşık üç haftalık aradan sonra Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Deyr Belah bölgesinde yeniden hizmet vermeye başladı. Aynı kapasiteyle kapılarını açan aşeviyle Kızılay, kıtlık riskinin her geçen gün arttığı Gazze’deki çatışma mağdurlarının en temel gıda ihtiyacını karşılamak üzere çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor.

KURBAN BAĞIŞLARI GAZZE’YE GİDECEK

Kızılay 10 bin kişi kapasiteli aşeviyle Gazze halkının yaralarını sarıyor - Resim : 2

Türk Kızılay, gelenekselleşen vekaletle kurban kesim kampanyası kapsamında bu yıl Gazze’deki çatışma mağdurları için de özel bir çalışma yürütüyor. 'Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye' sloganıyla yürütülen kampanya boyunca Kızılay, yurt içinde kesilen kurbanlardan hazırlanacak kavurma konservelerini Gazze’ye de gönderecek.

11 bin 750 lira olarak belirlenen ve Gazze halkı için gönderilecek vekaleten kurban kesim bedelleri kapsamında, kesilecek kurban payları arasında 400 bin kavurma konservesi Gazze’ye yollanacak.

Türkiye’de kesilecek kurban paylarından hazırlanacak yaklaşık 400 bin kavurma konservesi, Kızılay’ın bölgeye insani yardım gönderdiği İyilik Gemileri’yle Gazze’ye sevkiyatı sağlanacak. Kavurma konserveleri, hem aşevinde sıcak yemek olarak hem de doğrudan dağıtımlarla yıl boyunca Gazze’deki ihtiyaç sahiplerinin de Kurban Bayramı’nda sofralarında bulunabilecek.

SONRAKİ HABER