TZOB Başkanı Bayraktar buğday fiyatını değerlendirdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar buğday fiyatına yönelik değerlendirmede bulundu. Başkan Bayraktar fiyatların acilen revize edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

TZOB Başkanı Bayraktar buğday fiyatını değerlendirdi

Buğday fiyatlarının artmasıyla birlikte Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dikkat çeken değerlendirmeler yaptı. Yaşamın buğdayla başladığını ve dünyanın her yerinde temel besin maddesi haline geldiğini söyleyen Bayraktar, bu çerçevede buğday fiyatlarının Türkiye'de üretim yapan hemen çiftçileri de doğrudan ilgilendirdiğini kaydetti.

"ÇİFTÇİNİN GÖZÜ KULAĞI TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİNDEYDİ"

Başkan Bayraktar, çiftçilerin artan girdi maliyetlerine, yaşanan doğal afetlerin verdiği zararlara ve artan kredi faiz oranlarına rağmen buğdayını ekerek üretimini yaptığını ifade ederek, "Ülkemizde yüksek enflasyon baskısı ile geçim sıkıntısı artan çiftçilerimizin gözü kulağı günlerdir Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanacak fiyatlarda oldu. Buğday çiftçimize bu yıl pozitif ayrımcılık yapılmasını beklerken, dün akşam açıklanan fiyat üreticilerimizde hayal kırıklığı yaşattı. Fiyat Birliğimizce kilogram başına 10 lira 87 kuruş olarak tespit edilen buğday maliyetine eşdeğer seviyede, prim dahil kilo başına 11 lira olarak açıklandı. Bu yıl ki alım fiyatı, geçen yıl prim dahil açıklanan kilo başına 9 lira 25 kuruş olan fiyatın sadece yüzde 18,9 üzerinde gerçekleşti" açıklamasını yaptı.

TZOB Başkanı Bayraktar buğday fiyatını değerlendirdi

“ÇİFTÇİLERİMİZE BU FİYATI İZAH EDEMEYİZ”

Bayraktar, buğday hasadının başladığı Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ekmeklik buğdayda piyasa fiyatları ile ilgili ise "Başladığı Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ekmeklik buğdayda piyasa fiyatları 9 lira 85 kuruş seviyelerinde. Açıklanan düşük alım fiyatı, ülke genelinde hasadın artması ile birlikte şuan piyasada oluşan fiyatların gerilemesine neden olacaktır. Açıklanan fiyat, ne üretim maliyetleri ne de yüzde 75,45'i bulan enflasyon rakamları ile bağdaşıyor. Çiftçilerimize bu fiyatı izah edemeyiz, edemiyoruz. Dün akşamdan bu yana Oda başkanlarımız illerindeki milletvekilleri ile görüşmeye başladı" şeklinde konuştu.

“ACİLEN REVİZE EDİLMELİ”

Bayraktar, çiftçilerin buğdaydan hak ettiği geliri elde etmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekleyerek, "Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, son 10 yılda buğday ekim alanlarında yüzde 13,7 oranında azalma görülüyor. TÜİK verileri hububatta toplam üretimin geçen yıla göre yüzde 5,4 oranında azalacağını gösteriyor. Bu azalma, buğday üretiminden kaçış olduğunu gösteriyor. Fiyat revize edilmezse, bu yıl çiftçilerimiz buğdaydan ailesinin geçimini sağlayacak geliri elde edemeyecek, üretimden daha fazla kaçacaktır. Buğday fiyatı sadece çiftçilerimizin sorunu değildir” ifadelerini kullandı.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, buğday üretiminden kazanamayan çiftçilerin üretmedikçe buğdayın ülkenin sorunu olacağına vurguda bulundu.

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER