Ankara Devlet Tiyatrosu Yüzyıllık Destan Ateş oyununu Samsun'da sahnelendi

Tiyatro oyunlarına olan ilgi devam ediyor. Ankara Devlet Tiyatrosu, oyunlarını il il sahnelemeye devam ederken 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında da Yüzyıllık Destan: Ateş oyununu Samsun'daki seyircilerine sundu.

Ankara Devlet Tiyatrosu Yüzyıllık Destan Ateş oyununu Samsun'da sahnelendi
Azra KOÇAK Azra KOÇAK

SAMSUN (AA) - Ülkemizde sahnelenen tiyatrolara olan ilgi devam ediyor. Ankara Devlet Tiyatrosu'nun sahneye uyarladığı oyun, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Samsun Atatürk Kültür Merkezi'nde tiyatroseverlerle buluştu.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tam bağımsızlık için Samsun'a ilk adımı attığı günden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılışına kadar geçen sürecin anlatıldığı "Yüzyıllık Destan: Ateş" oyunu Samsun'da sahnelendi. Oyunu, Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Tamer Karadağlı, Samsun Valisi Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, protokol üyeleri ile vatandaşlar izledi.
ANKARA DEVLET TİYATROSU'NUN "YÜZYILLIK DESTAN: ATEŞ" OYUNU SAHNELENDİ

19 Mayıs 1919'dan TBMM'nin açıldığı 23 Nisan 1920'ye kadar ülkede neler yaşandığını, Atatürk ve silah arkadaşlarının beraber çıktıkları Milli Mücadele yolculuğunu ve Anadolu'da yakılan bağımsızlık ateşini konu alan oyunda Cevat Duman, Muzaffer Saygı, Akın Berk Sağıroğlu, Barbaros Efe Türkay, Murat Kesim, Aykut Züngür, Berk Baykut, Kadircan Şeren, Onur Kayabaşı, Cem Bardakçı, Betül Tirben, Orida Yıldıran, Gül Öz, Kıvanç Bozkır ve Doruk Altunkaya rol aldı.

Ankara Devlet Tiyatrosu Yüzyıllık Destan Ateş oyununu Samsun'da sahnelendi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Emre Başer'in canlandırdığı oyunun metin yazarı Haluk Özenç, yönetmeni ise Barış Erdenk. Oyunun proje koordinatörlüğünü, Gonca Eryiğit üstleniyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu Yüzyıllık Destan Ateş oyununu Samsun'da sahnelendi - Resim : 2

"Yüzyıllık Destan: Ateş"in dekoru Emre Satı, kostümleri Özge Akarsu, ışık tasarımı Osman Uzgören ve Mustafa Bal, müziği Gürkan Çakıcı, koreografisi ise Sibel Erdenk'in imzasını taşıyor. Oyun, 19 Mayıs kapsamında Samsun'da sahnelenmesinin ardından da izleyicilerinden tam not aldı.

Haberankara.com

SONRAKİ HABER