ANASAYFA Kültür-sanat Gazi Üniversitesi'nden Altınorda'dan Anadolu'ya Nogay Türkleri Belgeseli ve Arslanbek Sultanbekov Konseri

Gazi Üniversitesi'nden Altınorda'dan Anadolu'ya Nogay Türkleri Belgeseli ve Arslanbek Sultanbekov Konseri

Ankara'da Türk dünyasını yakından ilgilendiren önemli bir etkinlik gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesi, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve TRT AVAZ iş birliği ile gerçekleşen konsere ilgi büyük oldu.
yazar
Cengiz Ortataş
Haber Editörü
Gazi Üniversitesi'nden Altınorda'dan Anadolu'ya Nogay Türkleri Belgeseli ve Arslanbek Sultanbekov Konseri

Geniş bir coğrafyada yer alan ve binlerce yıllık zengin bir kültüre sahip olan Türk dünyasında bağları kuvvetlendirme adına önemli bir çalışma daha gerçekleştirildi. Gazi Üniversitesinin hem ev sahibi olduğu hem de gerçekleşmesine katkı sağladığı organizasyonda üst düzey isimler yer aldı.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ'NDE TÜRK DÜNYASI PROGRAMI

Gerçekleşen programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Bayındır, Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer Aktürk, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Dilek Ergönenç ile birlikte çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Programda Prof. Dr. Ramazan Bayındır Nogay Türkleri hakkında bilgiler verdi. Bayındır “Türkiye’de çok fazla isimleri duyulmayan Nogay Türklerini biz daha çok “Tatar” adıyla tanıyoruz; Kırım ve Kazan Tatarları ile de karıştırıyoruz” dedi.

Programın ortaya çıkardığı sonuca da değinen Prof. Dr. Ramazan Bayındır “Bugün görüyoruz ki “Altınorda’dan Anadolu’ya Nogay Türkleri” konulu BAP projesi başarıyla sonuçlanmıştır ve çok emek harcanmış güzel bir belgesel ortaya çıkmıştır. Projede çalışan bütün hocalarımızı buradan kutluyoruz. Disiplinler arası bir çalışma olan proje, tam bir işbirliği içinde gerçekleştirilmiştir” dedi.

NOGAY TÜRKLERİNDEN  TÜRK YURTLARINA SELAM

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer Aktürk'te yaptığı konuşmada “Nogay Türkleri gelenekleri olan köklü bir halktır. Anavatanımızdan bütün Türk yurtlarına selam olsun” dedi. 

Programın devamında Altınorda'dan Anadolu'ya Nogay Türkleri belgeselinin ilk gösterimi yapıldı ve Türk dünyasının önemli sanatçılarından Arslanbek Sultanbekov bir konser verdi.

Gazi Üniversitesi'nde benzer çalışmaların ilerleyen dönemlerde de düzenlenmesi bekleniyor. Türk toplulukları arasında bağları kuvvetlendiren bu organizasyon yetkili isimler tarafından da destekleniyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Sincan Belediyesi Bebek Kütüphaneleri ile çocuklar ve annelerine faydalı bilgiler veriyor

Sincan Belediyesi Bebek Kütüphaneleri ile çocuklar ve annelerine faydalı bilgiler veriyor