ANASAYFA Kültür-sanat Turistik Tuz Ekspresi Ankara'dan yola çıkıyor

Turistik Tuz Ekspresi Ankara'dan yola çıkıyor

Başkent Ankara, pek çok turistik gezinin başlangıç noktası olmaya devam ediyor. Çankırı’nın tarihi ve kültürel güzelliklerinin yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıtılması amacıyla başlatılacak Turistik Tuz Ekspresi, 18 Mayıs’ta ilk seferine Ankara'dan çıkmaya hazırlanıyor.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Turistik Tuz Ekspresi Ankara'dan yola çıkıyor

ÇANKIRI (İHA) - Başkent Ankara'da turistik gezi rotalarının başlangıç noktası olmaya devam ediyor. Çankırı’nın tarihi ve kültürel güzelliklerinin tanıtılması için Turistik Tuz Ekspresi'nin devreye alınacağı ifade edildi. Çankırı'yı ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı turistler, başlatılacak Turistik Tuz Ekspresi ile eşsiz bir günübirlik tatil yapmak imkanı elde edecek. Çankırı Valiliği, Çankırı Belediyesi ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) işbirliği ile düzenlenecek tren seferleriyle bölgede turizm hareketliliğinin artırılması hedefleniyor.

Başkent Ankara'dan düzenlenecek Turistik Tuz Ekspresi seferleri, hafta sonları günübirlik tren seyahat deneyimi yaşatacak. Çankırı'da 90 yıl önce gerçekleştirilen "Tenezzüh (Gezinti) Treni" seferleri devamı niteliği taşıyan "Turistik Tuz Ekspresi" yolcularını geçmişten geleceğe taşıyacak. 

TURİSTİK TUZ EKSPRESİ 18 MAYIS'TA İLK SEFERİNE ÇIKIYOR

Turistik Tuz Ekspresinin ilk seferi 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü Ankara Gar’ından saat 07.50'de başlayacak. Yolculuğun ardından Çankırı’nın tarihi sokakları, yer altı tuz şehri, butik müzeleri ve yöresel lezzetleriyle yolcular geçmişe götürülecek. Yaklaşık 250 yolcu kapasitesine sahip turistik tren, Çankırı programını tamamladıktan sonra aynı gün saat 19.40'ta Ankara'ya geri dönecek.

Tur kapsamında Çankırı’ya gelen ziyaretçiler, Hititlerden bu tarafa kullanılan, Türkiye'nin endüstriyel mirasları arasındaki Yer Altı Tuz Şehri’ni ziyaret edebilecekler. Çankırı’nın önemli tarihi eserleri arasında yer alan tıbbın ve eczacılığın sembollerinin doğduğu mekan olan Taş Mescit ve Çankırı Mevlevihanesi, Buğday Pazarı Medresesi, Çivitçioğlu Medresesi, Sultan Süleyman Cami (Ulu Cami) ile tarihi Çankırı sokaklarında zamanda tarihi bir yolculuk yapma fırsatını elde etmiş olacak. 

Tur programında Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesinde iletişim tarihini keşfedecek ziyaretçiler, 8 milyon yıllık fosillere ev sahipliği yapan Çankırı Müzesini ve imece kültürünün sergilendiği Tarihi Çamaşırhane Müzesini gezebilecek.

Nostaljik tur sonrası Çankırı'nın coğrafi işaretli geleneksel lezzetlerini de deneyimlenebilecek ziyaretçiler, Yöresel Mutfak ve Kültür Evi’nde adeta geçmişe gidecek. 

18 Mayıs, 25 Mayıs, 1 Haziran ve 8 Haziran tarihlerinde günübirlik olarak düzenlenecek Turistik Tuz Ekspresi turlarına katılmak isteyen ziyaretçiler, seyahat acentelerinden bilet satın alabilecek.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
EDAŞ Beypazarı'nda elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu

EDAŞ Beypazarı'nda elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu