ANASAYFA Politika Meclis'te yeni yasama yılı başlıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan Genel Kurul'da konuşma yaptı

Meclis'te yeni yasama yılı başlıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan Genel Kurul'da konuşma yaptı

Meclis'in yeni yasama yılı başlangıcı dolayısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Meclis'te açılış konuşması yaptı.
Meclis'te yeni yasama yılı başlıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan Genel Kurul'da konuşma yaptı

Meclis'in yeni dönem açılış gününde açılış konuşmasını yapan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş konuşmasında bugün sabah saatlerinde Ankara'nın Kızılay bölgesinde meydana gelen bombalı saldırıya ilişkin, 'Teröristlerin 1 Ekim'i seçmesi manidardır' ifadesini kullandı.

screenshot-30.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Genel Kurul'daki konuşmasından satır başları şu şekilde;

Aziz milletim, sayın başkan, değerli milletvekilleri sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

TBMM'nin 8. Dönem 2. Yasama Yılı'nın özellikle ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde iradelerini sandığa özgürce yansıtarak demokrasimizin gücüne güç katan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. 28. dönem milletvekillerimizi bir kez daha tebrik ediyorum.

TBMM'nin ilk başkanı, milli iradenin ilk kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle anıyorum. Hangi unvanla olursa olsun Türkiye'nin büyümesi, güçlenmesi için emek veren herkese teşekkür ediyorum.

Vatan topraklarının müdafası, devletimizin bekası uğrunda can veren şehitlerimizi yad ediyorum. Rabbim tüm şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin.

screenshot-29.jpg

Bu çatı altında ülkemize milletimize hizmet verecek tüm milletvekillerimize başarılar diliyorum.

Sizlerden milli ülkümüz olan Türkiye Yüzyılı' na yakışır fikri eserler bekliyoruz. Milli hazinemizin en büyük mirası burasıdır, bu yüce kurumdur.

İlki milli mücadele, ikincisi 15 Temmuz olmak üzere iki kez gazilik payesiyle şereflenmiş olan TBMM, tüm parlamentolar içerisinde özel bir kurum olduğunu düşünüyorum.

Değerli milletvekilleri, maziden atiye kurduğumuz köprüyü ne kadar sağlam tutarsak Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmemiz de o kadar güçlü olacaktır.

Meclisimiz ve milletimizle omuz omuza vererek hep birlikte yazdığımız 15 Temmuz destanı bir dönüm noktasıdır. Şimdi önümüzde yeni bir görev ve yeni bir fırsat var. Bu da ülkemizi yeni ve sivil bir anayasaya kavuşturmaktır. 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' yazısının hakkını ancak bu şekilde verebiliriz. Yamalı bohçaya dönen mevcut anayasa Türkiye'yi taşıyamaz.

Anayasanın başarısı her siyasi partinin her toplumsal kesimin her bireyin kendini içinde bulacağı ve benim diyerek sahipleneceği kapsayıcı bir metin olmasıyla orantılıdır. Devletin ve milletin ortak geçmişini ve geleceğini kuşatmayan anayasa ülkeye fayda getirmez. Cumhurbaşkanı olarak şahsım ve Cumhur İttifakı olarak tüm partileri tüm milletvekilleri tüm toplumsal kesimleri bu konuda sözü ve teklifi olan herkesi yapıcı bir anlayışla yeni anayasa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz.

screenshot-28.jpg

Milli, yerli ve sivil bir anayasa isteyen herkes bu çağrının muhattabıdır. Yeter ki Türkiye Yüzyılı' na uygun bir şekilde uzlaşmaya açık bir şekilde yaklaşabilelim. Bunu başardığımızda diğer tüm konuların üstesinden geleceğimizden şüphe duymuyorum. Türkiye, böyle bir anayasayı hak ediyor. Türkiye, toplumun gerisinde kalan değil, önünü açan, aydınlatan ufkunu açan bir anayasayı hak ediyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş'un öne çıkardığı satır başları ise şu şekilde,

Bu terör saldırıları sadece birkaç kişiden ibaret değildir. Saldırıların ardında silah desteği, siyasi destek verenler olduğunu biliyoruz. Terörle mücadelemiz devam edecek. Ne anlamlar içerdiğini biliyoruz. TBMM terörün gündemine teslim olmayacak. Teröristlerin 1 Ekim’i seçmeleri manidardır.

screenshot-31.jpg

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Türkiye’nin bütün kesimlerinin bu sürece katılmasını sağlayacağız. Komisyonların çok iyi çalıştırıldığı, etkin saygın denetimin sağlandığı Meclis bizim görevimizdir.

HABERANKARA.COM

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Acun Ilıcalı'dan dikkat çeken açıklama! Hull City'e gözüm kapalı alırdım

Acun Ilıcalı'dan dikkat çeken açıklama! Hull City'e gözüm kapalı alırdım