ANASAYFA Sağlık Uluslararası MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tatbikatı başarıyla tamamlandı!

Uluslararası MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tatbikatı başarıyla tamamlandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uluslararası MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tatbikatı'nın başarılı bir şekilde sona erdiğini duyurdu.
Uluslararası MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tatbikatı başarıyla tamamlandı!

Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Uluslararası MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tatbikatı'nın tamamlandığını ve tatbikatın ağırlıklı olarak uluslararası tıbbi saha uygulamalarını içerdiğini açıkladı. Tatbikat, 4 gün boyunca süren bir çalışma olarak gerçekleştirildi ve AFAD Başkanlığı koordinasyonunda AB Sivil Koruma Mekanizması çerçevesinde düzenlendi.

DEPREM SENAYOSU

Tatbikat senaryosu, Çanakkale'de 17 Eylül 2023 tarihinde gece saat 00.34'te meydana geldiği varsayılan 7.4 büyüklüğündeki bir depremi içeriyordu. Bu senaryo çerçevesinde arama kurtarma, medikal kurtarma, sağlık hizmetleri ve insani yardım faaliyetleri simüle edildi.

TATBİAT ENVANTERLERİ

Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı'nın tatbikata geniş bir uzmanlık ve kaynak yelpazesiyle katıldığını belirtti. Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), UMKE ATAK, UMKE EMT Tip2 ve UMKE EMT Tip1 Seyyar Hastaneler, Acil Müdahale Üniteleri ve 112 hava ile kara ambulansları gibi ekipler ve araçlar tatbikatta görev aldı. Sağlık Bakanlığı, uluslararası iş birliği ve afet acil durum yönetiminin önemli bir aktörü olarak büyük bir katkı sağladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tatbikata ilişkin duyuruyu resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla açıkladı. Bakan Koca, yaptığı açıklamada:

"Ağırlıklı olarak Uluslararası Tıbbi Saha uygulamalarının gerçekleştirildiği tatbikat 4 gün sürdü ve AB Sivil Koruma Mekanizması dâhilinde AFAD Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirildi. AB üye ve katılımcı ülkelerinin sağlık afet ve acil durumlarına hazırlıklı olma ve yanıt kapasitelerini güçlendirmeyi amaçlayan tatbikata çok sayıda ekip ve donanım ile katılım sağladık. Tatbikat senaryosu, Çanakkale’de 17 Eylül 2023 tarihinde gece saat 00.34'te 7.4 büyüklüğünde bir depremin olduğu varsayımı üzerinde kurgulandı ve hayali senaryo çerçevesinde arama kurtarma, medikal kurtarma, sağlık hizmetleri ve insani yardım faaliyetleri prova edildi. Bakanlığımız, yapılan tatbikatta büyük bir uzmanlık ve kaynak yelpazesi sundu. Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), UMKE ATAK, UMKE EMT Tip2 ve UMKE EMT Tip1 Seyyar Hastaneler ve Acil Müdahale Ünitesi ile 112 hava ve kara ambulansları, deniz ambulansı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mobil Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı, Mobil Ulusal Halk Sağlığı Laboratuvarı ve Mobil Halk Sağlığı Ekibi gibi ekipler ve araçlar bunlar arasındadır. Bakanlığımız, uluslararası iş birliği ve afet acil durum yönetiminin kilit aktörlerden biri konumunda" ifadelerine yer verdi.

screenshot-38.png

Uluslararası MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tatbikatı, acil durum yönetimi ve sağlık hizmetleri alanında Türkiye'nin kapasitesini ve hazırlıklılığını gösterme fırsatı sunarken, uluslararası arenada da iş birliği ve dayanışmanın önemini vurguladı.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
CHP Ankara il kongresinde kazanan isim belli oldu

CHP Ankara il kongresinde kazanan isim belli oldu