Sivas’taki bir gazi kendi ürettiği aygıt ve araçlarla teknoloji mühendislerine taş çıkartıyor

Sivas’ta bir terör operasyonunda gazi olan Bayram Uslu, geliştirdiği teknolojik aygıt ve araçlarla dikkat çeken, ve günümüzün teknoloji mühendislerine taş çıkartan buluşlara imza atıyor.

Sivas’taki bir gazi kendi ürettiği aygıt ve araçlarla teknoloji mühendislerine taş çıkartıyor

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde yaşayan ve 1997 yılında Şırnak'ta katıldığı bir operasyonda gazi olan Bayram Uslu, hiçbir eğitim almamasına rağmen geliştirdiği teknolojik ürünlerle
dikkatleri üzerine çekiyor.

Sivas’taki bir gazi kendi ürettiği aygıt ve araçlarla teknoloji mühendislerine taş çıkartıyor

Operasyon sonrası 1997 yılından bu yana birçok ameliyata giren Bayram Uslu, bu süre zarfında kendini teknolojiye adadı. Tedavi gördüğü sırada yazılım öğrenmeye başlayan Bayram Uslu, hem karada hem de suda gidebilecek araç tasarladı. Telefon ile otomobilini kontrol edebileceği bir devre de hazırlayan Gazi Bayram Uslu, yaklaşık 30 sayfalık yazılım geliştirdi.

“ELEKTRİKLİ FAYTON YAPTIM”

Sivas’taki bir gazi kendi ürettiği aygıt ve araçlarla teknoloji mühendislerine taş çıkartıyor - Resim : 2

Bayram Uslu bilişim teknolojilerine ilgisinin merakla başladığını belirterek, "1997 yılında Şırnak'ın Cudi Dağı'nda girmiş olduğumuz bir operasyonda yaralı arkadaşımı çıkarırken vuruldum. Bu elektronik tutkusu çocukluğumdan gelen bir şey. Merak üzerine başladım. Sürekli araştırarak deneme, yanılma yöntemiyle yapacağım şeyleri yapıyorum. Bugüne kadarki en büyük projem telefonla aracı uzaktan kontrol etmekti. En çok zorlandığımda onun yazılımıydı. Tekerin üzerine herhangi bir cisim konulduğunda telefonuma mesaj geliyordu. Benden habersiz kapısı açıldığı takdirde mesaj geliyordu. Araba ben istediğim zaman çalışıyordu. Bunun mesafe olayı yoktu. GSM'in çektiği her yerde çalışabiliyordu. Elektrikli fayton yaptım. Sürekli şarja takıp çıkarmak yerine çözüm bulmak istedim ve güneş paneli yerleştirdim, şu anda kullanıyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA
SONRAKİ HABER