ANASAYFA Teknoloji EGO Genel Müdürlüğü Smart Ankara projesi kapsamında anket düzenleyecek

EGO Genel Müdürlüğü Smart Ankara projesi kapsamında anket düzenleyecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte sürdürülebilir ve çevreci ulaşım sistemlerini kapsayan projeleri hayata geçirmek için çalışmalarına devam ediyor. Smart Ankara projesi kapsamında bir anket düzenleneceği bildirildi.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
EGO Genel Müdürlüğü Smart Ankara projesi kapsamında anket düzenleyecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) başkente çeşitli yatırımlar yapmaya devam ediyor. Başkentte sürdürülebilir ve çevreci ulaşım sistemlerini kapsayan projeleri hayata geçirmek için çalışmalarını sürdüren ABB'ye bağlı olarak çalışan EGO Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

EGO Genel Müdürlüğü “SMART Ankara Projesi” kapsamında Ankara’da Avrupa iklim ve çevre hedeflerine ulaşmak ve kent içi ulaşım problemlerini çözmek amacıyla hayata geçirilecek “Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı” çerçevesinde hane halkı araştırması gerçekleştirecek.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YARINLAR İÇİN EGO ANKET DÜZENLEYECEK

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından koordine edilen ve EGO Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘SMART Ankara Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı’ kapsamında, hane halkı araştırması düzenlenecek. Sürdürülebilir kentsel hareketliliği teşvik etmek için toplu taşıma sistemlerini iyileştirme, bisiklet ve yürüyüş altyapısını geliştirme, trafik sıkışıklığını azaltma ve sürdürülebilir ulaşım modlarını teşvik etme hedefiyle hazırlanan bir kentsel ulaşım planı olan SMART Ankara, çevre, ekonomi ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlıyor.

toy-6560.jpg

Anket, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bilimsel yöntemlerle belirlenen hanelerde yapılacak. Hane halkı araştırması yüz yüze görüşme yöntemiyle Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki kentsel mahallelerde seçilmiş 26 bin hanede yaşayan yaklaşık 80 bin kişiyle yapılacak.

KENTSEL ULAŞIM PLANINDA HEDEF 2040

EGO Genel Müdürlüğü Ulaşım Teknolojileri Daire Başkanı Bülent Özkan, projenin gerçekleştirilme sürecinde katılımcılık ilkesi doğrultusunda kentte yaşayan vatandaşların görüşlerinin alınacağı anket çalışması hakkında “Avrupa Birliği tarafından finanse edilen bir proje. Projenin yaralanıcısı ise EGO Genel Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesidir. Bu proje iki bileşenden oluşmaktadır. Bunlardan ilki Kentsel Hareketlilik Planı’nın hazırlanması, ikincisi ise daha önce başlattığımız mal alımıydı.

bulent-ozkan-1.jpg

Projemiz yaklaşık 2 yıl önce başladı ve şu anda son aşamaya gelmek üzereyiz. Ankara’nın sürdürülebilir kentsel hareket planını yapmak ve gelecek yönlü 2040 vizyonunu ortaya koyacak ulaşım modelini oluşturmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede yakın zamanda saha araştırmalarımız başlayacak. Saha araştırmaları hane halkı anketlerinden çıkacak sonuca göre Ankara’da ulaşımın daha kaliteli hale getirilmesi, daha çevreci, daha yaşanabilir bir ulaşım sisteminin tesis edilmesi düşünülmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *