Gazze için ateşkes teklifi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kabul edildi

ABD Başkanı Joe Biden’ın sunduğu 3 aşamalı ateşkes teklifi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kabul edildi. Biden'ın teklifinin ilk aşamasında tüm esirlerin serbest bırakılması yer alıyor.

Gazze için ateşkes teklifi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kabul edildi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın Gazze’ye yönelik ateşkes teklifine destek talep edilen karar tasarısını kabul etti. Ateşkes 3 aşamadan oluşuyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi.

RUSYA ÇEKİMSER OY KULLANDI

15 üyeli BMGK'de yapılan oylamada, ABD'nin sunduğu karar tasarısı 14 "evet" oyu alırken, Rusya’nın "çekimser" oy kullanması dikkat çekti.

Kabul edilen kararda, Mısır, ABD ve Katar tarafından yürütülen diplomatik çabalara işaret edilirken, 31 Mayıs'ta Biden'ın sunduğu 3 aşamalı teklif memnuniyetle karşılandı.

İsrail'in, Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

İLK AŞAMADA TÜM ESİRLER SERBEST BIRAKILACAK

Kararda, böylelikle 3 aşamalı teklif uyarınca; ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze'nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı belirtildi.

Tarafların anlaşmasının ardından ikinci aşamada, krizin nihai olarak sonlandırılması için geri kalan esirlerin tümünün serbest bırakılması talep edilen kararda, İsrail'in tüm Gazze'den çekilmesi istendi.

Kararda, üçüncü aşamada, Gazze için birkaç yıla yayılan yeniden inşa planının başlatılacağı belirtilirken, ölen esirlerin de cesetlerinin teslim edileceği düşünüldü.

İlk aşama için müzakerelerin 6 haftadan fazla sürmesi halinde ateşkesin müzakereler bitene kadar devam edeceği kaydedilen kararda, tarafların anlaşma hükümlerine uymasının önemi vurgulanarak, BMGK ve BM üyelerinden destek istendi.

Kararda, iki devletli çözüme destek verilirken, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'nın Filistin Yönetimi altında birleşmesinin önemine işaret edildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
SONRAKİ HABER