ANASAYFA Kültür-sanat Yönetmen Birol Güven kimdir? Birol Güven Sinema Müdürü oldu

Yönetmen Birol Güven kimdir? Birol Güven Sinema Müdürü oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir çok kurumun başına yeni isimler atandı. Söz konusu atama kararları Resmi Gazete'de yayınlandı.
yazar
Cengiz Ortataş
Haber Editörü
Yönetmen Birol Güven kimdir? Birol Güven Sinema Müdürü oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dönem dönem çeşitli devlet kurumlarına yönelik yeni atamalar yapılıyor, söz konusu atamalar Resmi Gazete'de yayınlanması ile birlikte vatandaşlar ve kamuoyu tarafından öğreniliyor.

Yeni günün ilk dakikalarında Resmi Gazete'nin yeni sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bazı atamalar yapıldığı öğrenildi. Yayınlanan son sayıda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "Adalet Bakan Yardımcılığına Hurşit Yıldırım, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Ahmet Türkoğlu, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığına Hasan Kaymak, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğüne Ekrem Candan, TCDD Genel Müdürlüğüne Veysi Kurt ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüne ise ünlü yönetmen Birol Güven'in atandığı ilan edildi.

Söz konusu atama kararları arasında en çok dikkat edilen TCDD Genel Müdürlüğü görevine 5 yıl önce görevden alınan Veysi Kurt'un geri getirilmesi ve Ünlü Yönetmen Birol Güven'in Sinema Müdürü olması oldu. Vatandaşlar alınan kararın ardından Birol Güven'in hayatını araştırmaya başladı.

BİROL GÜVEN KİMDİR?

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dilbilim Bölümünden mezun olduktan sonra kısa bir süre öğretmenlik yapan Birol Güven, bir süre turizm sektöründe tur operatörü olarak çalıştı. Öğrencilik ve çalışma hayatında devam ettiği hikâye yazma hobisini 1997 yılında profesyonelce yapmaya başladı.

MinT Motion Pictures adlı şirketi kurarak senaryo ekibiyle birlikte 2.000 den fazla bölümlük 50 TV projesine imza attı. TV projeleri arasında yer alan Çocuklar Duymasın'ın 2002-2004 yılları arasında tekrar bölümleri bile gün birincisi olmuştu.

Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım, Dersimiz: Atatürk, Mandıra Filozofu, Mandıra Filozofu İstanbul filmleriyle sinema sektörüne de adım attı. Ortak yapımcısı olduğu Güzel Günler Göreceğiz filmi 2011 yılında Antalya Film Festivali'nde en iyi film ödülünü aldı. 2018'den beri 360 kanalında Birol Güven ile Gelecek Geliyor adlı programı sunmaktadır. 2022 yılında vizyona girecek yeni filmi Digital Human ile Türkiye'nin ilk robot oyuncusu Aypera ile çalışma fırsatı bulmuştur.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Resmi Gazete'de yayımlandı! Kentsel dönüşüm kapsamında 700 bin TL hibe ve 700 bin TL verilecek

Resmi Gazete'de yayımlandı! Kentsel dönüşüm kapsamında 700 bin TL hibe ve 700 bin TL verilecek